Akce

Pozvánka na retrospektivní výstavu Alfonse Muchy

Sbírání kytiček

Od úterý 22. března 2011 máte možnost navštívit výstavu Alfons Mucha 150 let. V 17 hodin bude slavnostně zahájena v ostravském Domě umění. Vernisáž uvede John Mucha, vnuk slavného malíře a předseda správní rady Muchovy nadace, a Jiří Jůza, ředitel Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) a kurátor ostravské výstavy. Expozice v Domě umění představí na 170 Muchových děl − obrazy, grafiky, pastely, kresby, fotografie, ale i užité umění. Výstava potrvá do 5. června.

V červenci roku 2010 by Alfons Mucha oslavil 150. výročí svých narozenin. U této příležitosti vznikl cyklus výstav, který byl zahájen expozicí v Obecním domě v Praze a pokračoval výstavou v Galerii středočeského kraje v Kutné Hoře. Každou z výstav připravují jiní kurátoři, a proto je každá výstava originální a jedinečná.

Ostravská výstava představí jak charakteristická díla Alfonse Muchy, jako např. rodinné portréty nebo plakáty pro Sarah Bernardt, tak i specifická díla. Svou výstavní premiéru bude mít např. přípravná skica k obrazu Schůzka na Křížkách (obraz č. 11 z cyklu Slovanská epopej). Pro tuto skicu o rozměrech 2,93 x 2,62 m musela GVUO nechat vyrobit speciální rám.

„Součástí expozice je i rozměrné plátno Alegorie dramatických umění, jehož rozměry jsou 4,07 x 1,68 m. Obraz Alegorie dramatických umění byl kvůli své velikosti za posledních 20 let v České republice vystaven pouze jednou,“ uvedl Jiří Jůza.

Veřejnosti bude představeno také na 60 fotografií, jejichž autorem je sám Alfons Mucha. Jedná se o novotisky z originálních skleněných desek, které žádná česká galerie v takovém počtu dosud nevystavila. Expozici pak doplní umělecké předměty zhotoveny podle Muchových návrhů.

Více informací najdete na www.gvuo.cz

Připravila: Katka
Foto: Alfons Mucha
21. 3. 2011

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků