Akce

Pozvánka na výstavu: Tutanchamon – jeho hrob a poklady

Sbírání kytiček

Zajímáte se o dávnou historii? Pak si nenechte ujít jedinečnou výstavu, která přibližuje objevení hrobky faraona Tutanchamona. Ostatně nebudete sami, kvůli velkému zájmu návštěvníků se výstava prodlužuje do 22. září 2013.

„Vidím nádherné věci!“ řekl prý roku 1922 britský archeolog Howard Carter, když se dostal k předsíni více než 3000 let staré Tutanchamonovy hrobky. A tímto objevem neporušené hrobky slavného faraona se všemi jeho poklady v Údolí králů se Howard zapsal do dějin.

Co tu uvidíte?

Tato výstava je putovní, po světě koluje dokonce ve třech verzích. Díky tomu ji už mohlo vidět více než 3 miliony lidí v Evropě i Asii. Pokud vás baví počty, spočítejte si, kolik předmětů a ilustrací tady najdete. Nebo toho raději nechte, jde o více než tisíc kusů! Kvůli obavám z poškození exponátů se na výstavu zařadila jen velmi malá část pokladu, jenž je dnes k vidění v expozicích Egyptského muzea v Káhiře. Například faraonovu slavnou zlatou masku už Egypt vůbec nepůjčuje. To však neznamená, že byste byli ochuzeni o zajímavou podívanou v podobě dokonalých replik, naopak.

Jedinečný sarkofág i zlatá maska

Abyste se v historii snadno zorientovali, v tom vám hned na začátku pomůže řada filmů a po celou dobu výstavy vás bude provázet audio průvodce zahrnutý v ceně vstupenky. Po úvodních historických informacích a filmech pak máte šanci vejít do místnosti, kde uvidíte faraonovy poklady ve třech komorách přesně tak, jak je nalezl archeolog Howard Carter po vstupu do hrobky. V druhé části výstavy si následně můžete prohlédnout nejkrásnější a nevýznamnější objekty z pokladu. Základ tvoří velké pozlacené schrány z faraonovy pohřební komory, přes rakve až po slavnou zlatou masku. A dále pak šperky, kultovní předměty, amulety, truhly, křesla, zbraně, hudební nástroje, panovnické symboly a mnohé jiné.

Jak tu mají otevřeno?

Výstava probíhá na pražském výstavišti v Holešovicích (Praha 7) a to denně od 9. do 19. hodiny – jen v pátek a v sobotu se prodlužuje až do 21. hodiny.

A co za to? Dospělý zaplatí od 350 Kč, dítě od 200 Kč, rodinná vstupenka pro 2 dospělé a 3 dětí stojí od 900 Kč. Podrobnější informace najdete na webu: www.tut-vystava.cz.

Připravila: Marcela
Foto: archiv pořadatele Arkham + Serge Grimouax
21. 6. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků