Přírodní cestou proti únavě. Rostliny na povzbuzení organismu

Prázdniny jsou v plném proudu. Řada lidí si užívá období dovolené a pohody, pro mnohé je ovšem léto spojené se stresem, doháněním restů, hledáním hlídaní pro děti i finanční zátěží. Jak bojovat s únavou, která stres provází, a nezničit si zdraví?

Přírodní cestou proti únavě. Rostliny na povzbuzení organismu
Zobrazit fotografii v galerii

S únavou se už setkal každý. Může být příznakem široké škály psychických i fyzických problémů, zároveň nám mnohdy zabraňuje v aktivním životě a může se stát původcem dalších obtíží. „Základem boje s únavou je pochopitelně kvalitní spánek, pestrá a vyvážená strava s dostatkem energie, pitný režim nebo pohyb,“ říká nutriční specialistka Petra Kuřátková a dodává, že únavou často trpí například lidé na takzvané low carb dietě. Pokud zásady zdravého životního stylu nepomáhají, můžete s únavou bojovat přímo, za pomoci bylinek a rostlin. 


Kofein v různých podobách: káva, čaj i čokoláda 

Každý barista zná příběh o pastevci, který pro nás objevil kávu. Stalo se tak, když pozoroval kozu spásat tuto na kofein bohatou rostlinu a následně se podle toho chovat. Kofein je rozhodně jedním z nejznámějších povzbuzujících prostředků. První účinky poznáte už po deseti minutách od požití, nejvíce vás ale povzbudí zhruba po hodině. 


Pomoct si stimulanty v doporučené dávce je dobré, ale pozor na nadbytek. Může být rizikový a u některých jedinců i škodlivý. Denní doporučená dávka kofeinu je asi 400 miligramů, takže více než pět až šest káv by mohlo být problémem pro srdce a nervovou soustavu,“ vysvětluje Kuřátková. 


Kofein má většina lidí spojený s kávou, nachází se ovšem ve velké paletě rostlin, a to v různé míře. Známými příklady jsou čokoláda, čaj či maté, možná méně známými pak guarana a oříšky koly. Celkově se kofein vyskytuje v 63 známých rostlinách. 


Kofein však není jedinou rostlinnou látkou povzbuzující náš organismus, v přírodě je mnoho dalších stimulantů, které probudí tělo k životu. Citlivost lidí na kofein může být různá. Někdo je vůči kofeinu poměrně rezistentní a stimulační účinky příliš nepozoruje. 


Sílu dodají i rostliny z Jižní Ameriky či českých hor

Dalším životabudičem je nápoj z cesmíny paraguayské zvaný Yerba maté, který pro povzbuzení využívali jihoameričtí indiáni. Za tyto zázračné schopnosti může kombinace kofeinu, theobrominu a theofylinu, jež má na lidský organismus blahodárné účinky. Krom hubnutí se uvádí i omlazující efekt. 


Guarana se pyšní podobnými účinky, místo lístků se však používají její červené plody. Stejně jako u maté jsou její účinky pozvolnější než u kávy, což eliminuje pokles nálady a energie po odeznění povzbudivého efektu. Guarana se do Evropy většinou dostane v podobě prášku, ideální je tedy využití v přírodních energetických nápojích či smoothies. 


Rhodiola rosea možná není tak známá, umí však hotové divy. Za její nižší oblibu nejspíše může absence kofeinu, který většina energie chtivých lidí vyhledává. Přestože rhodiola kofein neobsahuje, ochraňuje naše tělo před stresem a nabudí až o 60 % více než kofeinové životabudiče. V minulosti byla na našem území tak oblíbená, že byla téměř vyhubena. Na území Česka se nyní vyskytuje jen v Hrubém Jeseníku a Krkonoších. Rhodiola, česky zvaná rozchodnice, se však nesmí užívat ve větších dávkách. Předávkování způsobuje bolesti hlavy, podrážděnost a roztěkanost.  


Potřebnou energii tělu dodávají i antioxidanty 

Stimulanty nejsou jedinou cestou, jak si takzvaně dobít baterky. „Přestože účinek kofeinu při získávání energie jen těžko nahradíte, je dobré jej doplnit například o antioxidanty a vitamíny. Tyto látky totiž pomohou se stresem a soustředěním. Nejvyššího efektu pak lze docílit právě kombinací kofeinu, jiných alkaloidů a rostlin bohatých na antioxidanty,“ upozorňuje Matěj Murín. 


Skvělým doplňkem stimulantů je i mateřídouška, která má desinfekční účinky a všeobecně posiluje organismus v období stresu a vypětí. Už z historických bylinářů se dozvíme, že mateřídouškový čaj pitý po ránu přináší pocit svěžesti a duševní pohody, zároveň má tato bylina příznivý vliv na zdravý spánek. 


S posílením imunity zase pomůže kozinec blanitý, oblíbený především v čínské medicíně. Právě tam je označovaný za ženšen mladých, protože přináší významné množství energie. Tu dodává i parcha léčivá neboli maralí kořen, který zároveň pomůže i s únavou psychickou a stresem. 


Připravila: Katka Soušková

Zdroj: White

Foto: Pixabay

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Únava mě trápila celé roky, hlavně po přechodu, to jsem skoro nezvládala každodenní povinnosti. Zkusila jsem všechny bylinky, co tu zmiňujete, ale nejsilnější účinek mi přinesla guarana . Už si bez ní život nedovedu představit, v práci jsou výkony úplně jinde a i vnoučata zvládám hlídat úplně bez problému, což dříve nebylo možné.

ODPOVĚDĚT

6

Mám ráda kávu i čokoládu a také bylinné čaje.

ODPOVĚDĚT

4

Bylinky suší moje mamka. Já si dám spíš kávu nebo čokoládu.

ODPOVĚDĚT

4

Tké suším a používám bylinky...Na čaje i na vaření...

ODPOVĚDĚT

6

bylinky si suším i na grilování

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (5 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Bylinky: jak je pěstovat a správně skladovat

Bylinky: jak je pěstovat a správně skladovat

Dokážou proměnit i obyčejný pokrm v gurmánskou specialitu, dochutí a ovoní každý recept a navíc...

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Nespíte? Zkuste tyto 4 bylinky na spaní

Prášky na spaní jsou stále častějším společníkem. Hektický způsob života, stres a nezdravý životní styl...

Titulka pro: Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!

Čerstvé bylinky? Vypěstujete je i na parapetu!

Vypěstovat si čerstvé bylinky brzy na jaře můžete i vy, stačí jen dodržet určitá „pravidla...

Bylinkové čaje: na posílení imunity i na podporu hubnutí

Bylinkové čaje: na posílení imunity i na podporu hubnutí

Bylinky mají své kouzlo i sílu a tu znaly již naše babičky a hojně jich...

Naše bylinky v tradiční čínské medicíně

Naše bylinky v čínské medicíně

Spojte léčivou sílu tuzemských bylinek s postupy tradiční čínské medicíny!

Jak vybrat víno k jarním pokrmům? Inspirujte se radami sommeliera Foto: Pixabay

Jak vybrat víno k jarním pokrmům? Inspirujte se radami sommeliera

První jarní zelenina, mladé maso a čerstvé bylinky jsou suroviny, o které si naše chuťové...

NAČÍST DALŠÍ

ŽHAVÉ DRBY

ÚNIK MOČI

Nemáte někdo zkušenost s tímhle eshopem ...

BATOH

Vybírám batoh, kde jste kupovali?

DĚTSKÝ BATOH

Kde jste sehnali kvalitní dětský batoh? Sdílejte tipy na ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

INZERCE

© 2020, MeziŽenami.cz