Zdraví

Rostliny na povzbuzení organismu: pomůže čaj z yerba maté i guarana

Sbírání kytiček

Blíží se jaro a vy se cítíte unaveni a malátní? Nejste v tom sami. Přechod na jarní aktivní režim je pro náš organismus náročné. S únavou se už setkal každý. Mnohdy nám brání v aktivním životě a může se stát původcem dalších obtíží.

Základem boje s únavou je pochopitelně kvalitní spánek, pestrá a vyvážená strava s dostatkem energie, pitný režim nebo pohyb,“ říká nutriční specialistka Petra Kuřátková a dodává, že únavou často trpí například lidé na takzvané low carb dietě. Pokud zásady zdravého životního stylu nepomáhají, můžete s únavou bojovat přímo, za pomoci bylinek a rostlin. 

Kofein v různých podobách: káva, čaj i čokoláda

Každý barista zná příběh o pastevci, který pro nás objevil kávu. Stalo se tak, když pozoroval kozu spásat tuto na kofein bohatou rostlinu. Kofein je rozhodně jedním z nejznámějších povzbuzujících prostředků. První účinky poznáte už po deseti minutách od požití, nejvíce vás ale povzbudí zhruba po hodině. 

Pomoct si stimulanty v doporučené dávce je dobré, ale pozor na nadbytek. Může být rizikový a u některých jedinců i škodlivý. Denní doporučená dávka kofeinu je asi 400 miligramů, takže více než pět až šest káv by mohlo být problémem pro srdce a nervovou soustavu,“ vysvětluje Kuřátková.

Kofein má většina lidí spojený s kávou, nachází se ovšem ve velké paletě rostlin, a to v různé míře. Známými příklady jsou čokoláda, čaj či maté, možná méně známými pak guarana a oříšky koly. Celkově se kofein vyskytuje v 63 známých rostlinách.

Kofein však není jedinou rostlinnou látkou povzbuzující náš organismus, v přírodě je mnoho dalších stimulantů, které probudí tělo k životu. Citlivost lidí na kofein může být různá. Někdo je vůči kofeinu poměrně rezistentní a stimulační účinky příliš nepozoruje.

Sílu dodají i rostliny z Jižní Ameriky či českých hor

Dalším životabudičem je nápoj z cesmíny paraguayské zvaný Yerba maté, který pro povzbuzení využívali jihoameričtí indiáni. „Za tyto zázračné schopnosti může kombinace kofeinu, theobrominu a theofylinu, jež má na lidský organismus blahodárné účinky,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.

Guarana se pyšní podobnými účinky, místo lístků se však používají její červené plody. „Stejně jako u maté jsou její účinky pozvolnější než u kávy, což eliminuje pokles nálady a energie po odeznění povzbudivého efektu. Guarana se do Evropy většinou dostane v podobě prášku, ideální je tedy využití v přírodních energetických nápojích či smoothies,“ dodává Ivana Bednářová BA.

Rhodiola rosea možná není tak známá. Za její nižší oblibu nejspíše může absence kofeinu, který většina energie chtivých lidí vyhledává. Podle webu webmd.com rhodiola ochraňuje naše tělo před stresem. Nesmí se užívat ve větších dávkách. Předávkování způsobuje bolesti hlavy, podrážděnost a roztěkanost. V minulosti byla na našem území tak oblíbená, že byla téměř vyhubena. Na území Česka se nyní vyskytuje jen v Hrubém Jeseníku a Krkonoších.

Potřebnou energii tělu dodávají i antioxidanty

Stimulanty nejsou jedinou cestou, jak si takzvaně dobít baterky. „Přestože účinek kofeinu při získávání energie jen těžko nahradíte, je dobré jej doplnit například o antioxidanty a vitamíny. Tyto látky totiž pomohou se stresem a soustředěním. Nejvyššího efektu pak lze docílit právě kombinací kofeinu, jiných alkaloidů a rostlin bohatých na antioxidanty,“ upozorňuje Petra Kuřátková.

Skvělým doplňkem stimulantů je i mateřídouška. Podle webu Podle webu veryvellhealth.com má desinfekční účinky a všeobecně posiluje organismus v období stresu a vypětí. Mateřídouškový čaj pitý po ránu přináší pocit svěžesti a duševní pohody, zároveň má tato bylina příznivý vliv na zdravý spánek.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.webmd.com/diet/health-benefits-rhodiola, www.verywellhealth.com/the-benefits-of-thymus-vulgaris-88803, nutriční specialistka Petra Kuřátková, výživová poradkyně Ivana Bednářová BA.
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků