Rodina

Proč je dobré uklidit si v životě

Žijete neustále ve stresu a máte pocit, že nestíháte? Je nejvyšší čas to změnit. Chce to udělat si malou rekapitulaci v životě a zbavit se toho, co do něj už nepatří. Pořádek je totiž důležitý nejen doma, ale taky ve vaší hlavě.

Zbavit se chaosu a ujasnit si, co je a není důležité, je potřeba ve všech oblastech života. Včetně mezilidských vztahů, práce, peněz, zdraví, uspořádání vašich myšlenek i plánů do budoucna. Znáte přece ten báječný pocit, kdy se konečně rozhoupete a uděláte něco, co jste už dlouho odkládali? A je jedno, jestli je to uklizená skříň, preventivní prohlídka u lékaře nebo vyřízení nepříjemných mailů. Najednou se cítíte lehce, plní energie a máte spoustu plánů, co podniknete dál. Pusťte se do toho hned. 

Co už nepotřebujete 

Taky patříte k lidem, kterým je líto něco vyhodit, protože „co kdyby se to náhodou ještě někdy hodilo“? Zkuste se tohoto zlozvyku zbavit. Projděte jednotlivé místnosti v bytě a řekněte si, které věci vám už neslouží nebo vás netěší. Jsou ty, při pohledu na něž vám hned klesne nálada i energie, nebo věci, které nepoužíváte. V rozhodování se zkuste sami sebe zeptat, proč je pro vás ta věc tak důležitá, co získáváte tím, že si ji držíte ve svém životním poli a co byste ztratili, kdybyste se jí vzdali. Uklizený prostor bez zbytečností bude volně dýchat a začne v něm lépe proudit energie. Budete se v něm najednou cítit mnohem lépe. Navíc věci, které vytřídíte, nemusíte vyhazovat do kontejneru. Můžete je věnovat dál, prodat v bazaru nebo je věnovat na charitu. 

Účty a peníze 

Ano, i ve financích je potřeba mít pořádek a zároveň mít přehled o svých příjmech a výdajích. Zkuste si jeden měsíc psát, za co utrácíte, případně si schovávejte účtenky. Tak zjistíte, kde vám peníze mizí nejvíce, a přitom by nemusely. Je to důležité, hlavně pokud vám na konci měsíce už moc nezbývá. Obecně platí, že nepotřebujeme, co si nemůžeme dovolit. Nad tím se zamyslete ve chvíli, kdy se chystáte pořídit si něco na dluh. Pokud již dluhy máte a tíží vás, připravte si plán, jak je co nejdříve splatit. Omezte své výdaje na skutečné minimum a projděte si nabídky na finančních trzích, třeba objevíte v některé bance výhodnější podmínky. 

Lidé kolem vás 

Promyslete si, jakými lidmi se obklopujete a s kým trávíte svůj drahocenný čas. Opravdu jde o vaše přátele, v jejichž přítomnosti je vám dobře? Nebo jdete kolikrát na kafe nebo si píšete s někým, kdo si umí vaši pozornost tak trochu vynutit? Projděte si své kontakty i na sociálních sítích a promazejte seznam. Propusťte ze svého života lidi, kteří pro vás v nějaké době byli důležití, ale už nejsou. A naopak se snažte trávit co nejvíce času s lidmi, s nimiž je vám dobře a eliminujte ty ostatní. To samé platí také o kolezích, které si člověk zpravidla nevybírá. Pokud vám není příjemné bavit se s nimi o soukromí, udržujte si odstup. Více času se naopak snažte trávit se svou rodinou. 

Pečujte o zdraví 

Dokud nám opravdu nic není, často na péči o naši tělesnou schránku zanedbáváme. Součástí naší občasné životní inventury by měla být proto také rekapitulace toho, jak se cítíme po zdravotní stránce. Zamyslete se nad svým životním stylem. Máte dostatek pohybu? Jak jste na tom s jídelníčkem, pitným režimem, konzumací kávy, alkoholu nebo cigaret? Najdete si v nabitém dni taky čas na relaxaci? Zároveň se podívejte do diáře, zda máte naplánovány všechny preventivní prohlídky. Jestliže víte, že vás trápí nějaké neduhy, nepřehlížejte je.

Autor: Eva Šarfová
Zdroj: Psychology.com
Foto: Nugroho Wayhu Pexels


Diskuze: příspěvků