Rodina

Jak předcházet partnerské krizi: uvědomte si, že vztah není romantický film

Sledujete zamilovaný film a vedle funí u večeře vaše drahá polovička. Což o to, život s ním je krásný, neměnila byste. Ale přeci jen, občas zatoužíte aspoň po malém kousku romantiky.

Vybavujete si scénu z filmu Slunce, seno, jahody, kdy sedí Škopková u televize a sleduje Angeliku? Po tvářích se jí koulejí slzy dojetí, když v tom se podívá na svého muže. Leží v trenkách rozvalený na gauči, u ruky láhev s pivem a hlasitě chrápe. Scénu umocňuje herecké mistrovství v podání Heleny Růžičkové, takže se zasměje asi každá z vás. Jenže vzápětí si uvědomíte, že vám to vlastně něco připomíná. No ano, střet reality s nekonečnou touhou po romantice a vášnivé lásce až za hrob.

Příběhy červené knihovny

Kousek rozněžnělé dušičky se skrývá snad i v té největší realistce, která nad romantikou ohrnuje nos. Která z vás by nechtěla být aspoň na chvilku v kůži hlavní hrdinky, o jejíž přízeň a lásku bojuje Richard Gere, Leonardo diCaprio nebo podobný charismatický muž s dokonalým zjevem i chováním. Zkrátka zažít něco nádherného a vzrušujícího. Něco, co vám v tom každodenním stereotypu chybí. A tak se koukáte pořád dokola na filmy, které znáte, čtete příběhy z červené knihovny a utíkáte ke sledování zamilovaných seriálů.

Muži jsou zkrátka jiní

Pokud jde o romantické příběhy, podle psychologů v nich většina žen vidí naplnění vlastních přání a snů. Jsou jistým příslibem, že i vás někde čeká to, po čem toužíte. V romantických filmech vidíte to, co byste chtěla prožít v reálném životě. Prožíváte s hlavní hrdinkou její lásku, ale na druhou stranu se neubráníte srovnání s vaším partnerem. To, že není takový krasavec, jako filmový hrdina byste překousla, ale proč není tak pozorný, něžný, nenosí vám kytky a neskládá komplimenty? Cítíte se zklamaná, nedoceněná a ptáte se, kde jste udělala chybu, že jste nezažila něco tak nádherného, jako slečna na filmovém plátně. A na své drahé polovičce vidíte všechny nedostatky.

Ve světě iluzí

Romantické příběhy nabízejí dokonalost ve všech podobách. Není problém zamilovat se do filmového hrdiny – charismatického krasavce, který je navíc chytrý, vnímavý a ohleduplný, ale zároveň pořádný chlapák, který se postaví každému, kdo by chtěl jeho vyvolené ublížit. Jenže takový muž ve skutečnosti prostě neexistuje. Romantický film tak může ve výsledku vést k partnerským neshodám. Ženy začnou pátrat, proč není jejich láska stejně tak dokonalá, jako ve filmu a na světě je problém, který vlastně ve skutečnosti ani neexistuje. Stále přemýšlíme, že by náš partner měl být větší romantik a odpovědnost házíme na stranu svého partnera. Život ale není film, a i my můžeme přispět k tomu, aby to občas bylo doma pohádkové.

Bez růžových brýlí

Je pravda, že muži občas zapomínají na to, co chcete slyšet. A mnohem radši jde s kamarády na pivo, nebo kouká na fotbal. Pokud vám ve vztahu chybí pozornost, zapomeňte po sledování filmu na výčitky typu „proč nejsi takový, jako on“. Zkuste si s ním promluvit o tom, co vás trápí. A hlavně mějte na paměti, že Pan Božský existuje opravdu jen v romantickém příběhu, kde je všechno dokonalé. Doma byste ho mít ve výsledku stejně nakonec nechtěla.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Servis vztahů, medium.com/the-philosophers-stone/the-obsession-with-movie-stars-76d13df5b372
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků