Zdraví

Projevy roztroušené sklerózy: poruchy vidění či hybnosti

Sbírání kytiček

V České republice v posledních letech přibývá pacientů s roztroušenou sklerózou. V souvislosti se „sklerózou“ panuje mýtus, že se toto onemocnění týká především starších lidí. Opak je však pravdou.

Podle webu rskompas.cz je roztroušená skleróza onemocnění, které postihuje nejčastěji lidi ve věkovém rozmezí 20-40 let. Početnější skupinou s tímto onemocněním jsou ženy, které se musejí s nemocí vyrovnávat dvakrát častěji než muži. Dalším omylem je domněnka, že hlavním projevem sklerózy je zapomínání.

Roztroušená skleróza je zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, v němž se uplatňují tzv. autoagresivní imunitní mechanismy (imunitní systém bojuje proti některým molekulám vlastního nervového systému).

Kdy navštívit lékaře

Roztroušená skleróza je onemocnění, u kterého je velmi důležitá včasná diagnóza. Pokud je nemoc odhalena již v jejím počátku, je možné zmírnit její průběh a eliminovat její dopad. Často se však stává, že pacienti nerozpoznají projevy nemoci, a tudíž není nemoc diagnostikována včas.

Web rskompas.cz popisuje symptomy, které jsou signifikantní pro roztroušenou sklerózu:

  • Roztroušená skleróza se může projevovat poruchami vidění, kdy pacienti trpí tzv. diplopií, což je dvojité vidění, dále mohou mít problémy se zaostřováním, vidí mlhavě a také se objevuje bolest očí.
  • Dalším typickým příznakem je porucha hybnosti jedné nebo více končetin a problémy s koordinací pohybů. Pacienti s roztroušenou sklerózou hovoří také o časté únavě, jejíž příčina je zpočátku nejasná. Pozornost bychom měli věnovat také poruchám citlivosti, které nemusejí mít objektivní korelát (brnění, ztráta citlivosti).
  • Dále bychom měli zbystřit pozornost v momentě, kdy pociťujeme při předklonu hlavy „štípání“ podobné elektrickým výbojům, které prochází podél páteře. Nemoc se může projevovat také poruchou vyprazdňování stolice nebo moči. Vývoji těchto příznaků často předchází stres nebo únava.

Pokud tyto příznaky trvají déle než 24 hodin, měli bychom vyhledat svého praktického lékaře. Včasná diagnóza je opravdu velmi důležitá pro ovlivnění dalšího průběhu onemocnění. Čím dříve je pacient správně diagnostikován, tím dříve může být nasazena účinná biologická léčba, která sníží počet atak, zpomalí progresi nemoci a následnou disabilitu. V současnosti je možné nasadit moderní léčbu již v případě prvního klinicky izolovaného syndromu, kdy léčba vede k oddálení vzniku klinicky definované roztroušené sklerózy.

Na jaké lékaře se obrátit?

Pokud se vyskytují tyto příznaky v pravidelných intervalech a navíc jsou kombinované, pak by pacienti měli informovat svého praktického lékaře, který je poté případně pošle k neurologovi, který stanoví diagnózu. Při těchto příznacích a jejich kombinacích je totiž prioritní provést neurologické vyšetření, které diagnózu roztroušené sklerózy potvrdí nebo vyvrátí. Nezbytná pro diagnózu je magnetická rezonance mozku a dalším vyšetřením je analýza mozkomíšního moku, na základě které je určen rozsah choroby a poté také léčba.

Co je příčinou vzniku roztroušené sklerózy

Podle webu rskompas.cz nejsou příčiny onemocnění doposud zcela objasněny. Jedná se většinou o kombinaci několika faktorů. Jedním z nich je genetické nastavení imunitního systému. Na rozvinutí choroby může mít vliv dlouhotrvající infekce, nedostatek vitamínu D nebo kouření.

Připravila: Eva Šarfová

Zdroj informací: www.rskompas.cz
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků