Rodina

První máj, lásky čas: jak se slaví ve světě

Každá země má své tradice, které se spojují s nejrůznějšími daty v kalendáři, a první květen v tom není výjimkou. Možná se budete inspirovat a oslavíte ho trochu jinak.

Na mnoha místech se první máj spojuje s jarem, kdy všechno kvete, také s láskou a rovněž s nějakou dobrotou pevného či tekutého charakteru. Například někteří Američané připravují májové košíky s květinami nebo sladkostmi, které postaví před dveře, zazvoní a rychle peláší pryč. A jak tento den slaví lidé v Evropě?

Anglie: StarDance u májky

V Británii lidé slaví první máj pohybem – tancem okolo májky. Volí si královnu máje, která představuje vše dobré.

Španělsko: májka podruhé

Také ve Španělsku mají májky. Stalo se zvykem, že zástupci silnější poloviny lidstva na ně šplhají, aby sebrali vlajku na vrcholu. A co dělají ženy? Ty je povzbuzují. 

Finsko: se sklenkou v ruce

Ve Finsku říkají prvnímu máji Vappu. Děti i dospělí si připíjí zvláštní medovinou zvanou sima, která se vyrábí z vody, kvasinek, cukru, citronu a hrozinek. Díky krátké době kvašení obsahuje málo alkoholu. 

Německo: křída nejen pro děti

Pokud se Němec či Němka ostýchá oslovit svou lásku, pomůže jim takzvaná májová čára. Křídou namalují linku mezi svými domovy a před dům toho, po kom touží, přidají své iniciály či srdce. 

Francie: voňavá záležitost

Na prvního máje roku 1561 dostal král Karel IX. pro štěstí konvalinku. Každý rok pak na svém dvoře dával tuto květinu ženám. Darování konvalinek se stalo tradicí, která symbolizuje příchod jara. 

Bulharsko: pohled do ohně

První máj se v této zemi neslaví nijak romanticky. Traduje se, že v tento den vychází na svět král hadů a ještěrů, proto se zapalují ohně a vytváří hluk. 

Itálie: pomáhejme

První máj se nese v duchu oslav příchodu nového života. Je bohulibé, že lidé se také věnují charitě, a aby jim samotným to nepřišlo líto, jeden druhému dá drobný dárek. Může to být víno či třeba čokoláda nebo jiná sladkost. 

Portugalsko: žluté pozdravy

Portugalci si májový svátek připomínají žlutými květy čilimníku. Někdo jimi dekoruje okna, jiný dveře nebo vchodovou branku. Říká se, že právě tyto květy ochrání domovy před zlými duchy a čarodějnicemi. 

U nás doma: pusa pod rozkvetlým stromem

Tradice velí, aby dvojice zamilovaných vyrazila k nejbližšímu rozkvetlému stromu a pod ním se políbila. Je to milý zvyk, leč poněkud krátký, proto si s sebou přibalte dobře vychlazenou láhev sektu. 

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://en.wikipedia.org/wiki/May_Day
Zdroj fotografií: Pexels

Diskuze: příspěvků