Rodina

Psí rvačka: Jak se zachovat

Sbírání kytiček

Venčení pejska je příjemný Relax. Při procházce s chlupáčem můžete občas narazit na dalšího psa, který se bude chtít poprat. Jak poznat, že se k psí rvačce schyluje? Jak jí zabránit a jak bojující psy dostat od sebe?

Rvačka mezi psy je jedním z největších strašáků pejskařů. Každý, kdo svého psa venčí v místech, kde se mohou vyskytovat jiní psi, by měl vědět, jak se v takové situaci zachovat. Ač se často jedná o nepříjemnou situaci, hlavní je zachovat klid a chladnou hlavu. Zároveň se vyplatí vnímat při venčení své okolí – psi vydávají poměrně jasné signály. Je tak někdy možné rvačce předejít.

Když vidíte, že na vás nebo vašeho psa cizí pes vrčí, naštvaně štěká, cení zuby nebo se mu ježí chlupy, vyhněte se mu obloukem. Pokud jste na takový manévr příliš blízko, přitáhněte si vlastního psa nakrátko. Nebo ho přivolejte k noze a stoupněte si mezi něj a druhého psa. Roztáhněte ruce, vytáhněte ramena a snažte se působit větší. Své psy se raději nesnažte brát do náruče. Ty malé můžete zkusit postavit někam do výšky: na auto, vyšší zídku a podobně. Pokud není šance, abyste psí rvačku odvrátili, raději svého psa pusťte z vodítka. Má tak šanci utéct, anebo alespoň lépe manévrovat, navíc se do vodítka nezamotá.

Jak utnout psí rvačku

Je-li ve rvačce aktivní váš pes, je důležité na něj nekřičet. Povely, aby s útokem přestal, pronášejte důrazně, ale rozhodně na něj hystericky nekřičte ani jej nebijte. Tím totiž jeho agresivitu jen přiživíte. „Pokud bojující psi na povely nereagují, zkuste jim přes hlavu hodit mikinu, bundu či deku, aby na sebe neviděli a zklidnili se. Zkušenější pejskaři mohou použít hmat, kdy psa svalí na bok. Musejí počítat s tím, že se po nich pes může ohnat, takže je lepší si opět třeba bundou chránit ruce,“ radí Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert. Jsou-li psi pevně zakousnutí do sebe, lze vyzkoušet i krátké přidušení zatáhnutím za obojek.

Majitel agresora hradí zranění

Jakmile je po šarvátce, majitelé psů by měli zůstat na místě a zkontrolovat své mazlíčky. I na první pohled hrůzostrašně působící rvačky nemusí ve světě zvířat znamenat nic dramatického a mohou skončit bez zranění. Přesto je vždy dobré vyměnit si s druhým pejskařem telefonní kontakt pro případné další řešení. Je-li jasné, který pes útok začal, je za jakékoliv zranění oběti odpovědný majitel. Dokonce se jedná o přestupek a majitel zvířete je povinen zaplatit všechny výlohy spojené s veterinárním ošetřením.

Připravil: Lukáš Pololáník

Zdroj informací: společnost PetExpert
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků