Knihy

Radka Třeštíková: Foukneš do pěny

Sbírání kytiček

Po roce a půl přichází jedna z nejčtenějších českých spisovatelek s novinkou, která je od dost jiná než její předchozí knížky.

DĚJ: 

Vladěna nastoupí do elektromobilu svého manžela a odjíždí. Nevíme kam, nevíme tak úplně proč, ale tušíme, že tahle cesta bez cíle bude tím, co potřebovala, aby si utřídila myšlenky a porozuměla tomu, proč se jí život bortí před očima. 

Její životní příběh je součástí pointy, která se před námi postupně rozvíjí, otevírá se při čekání na dobití auta na čerpacích stanicích, v horku letní svatby neznámých lidí, v půjčeném oblečení v hotelových pokojích a graduje v osamělosti cizích zemí, kde podstupuje to, na co neměla odvahu, aby zjistila, že nepotřebuje ani tak svého nevěrného manžela, odtažitou pubertální dceru, pochopení vlastní matky, ale především bezpečí, které si může poskytnout jenom ona sama

DOJMY: 

Třeštíková ve své nejlepší jazykové formě předvádí svůj psychologicky nejpropracovanější kus. Četla jsem všech pět jejích předchozích knížek a tahle zpověď zklamané, unavené, po štěstí dychtící ženy mě chytla hned od začátku. Nebude to asi čtení úplně pro každého, hlavní hrdinka je divná, někdy jedná protivně, vulgárně, nelogicky ubližuje sama sobě. Ale právě ta otevřenost a schopnost pojmenovat věci, které se my sami často pojmenovat bojíme, z ní dělá postavu, která nám otevře i náš vlastní vnitřní svět. 

Tak zoufale toužíme po štěstí, po pozornosti, po uznání, že děláme věci, které nás činí jenom víc nešťastnými, pro ostatní otravnými a poníženými. Knížka, která na rozdíl od některých jiných neobtěžuje jenom s nepříjemnými otázkami, ale výjimečně nabízí i odpovědi. Bez patosu a klišé vyplouvá omílaná pravda, která zní neotřepaně a uvěřitelně. Spokojenost je ještě blíž než na dosah ruky, je přímo v nás, a jakmile pochopíme, že ve společnosti ostatních a někoho milujícího nám samozřejmě může být líp než samotným, ale až v okamžiku, kdy si uvědomíme vlastní výjimečnost, vlastní ohromnou hodnotu. 

Život je zázračný právě v tom, že je jenom náš, že jenom my sami si můžeme vybrat, kde a s kým budeme trávit drahocenný čas, že se nemusíme nikomu podřizovat, že se nemusíme snažit vyhovět všem okolo, a že se hlavně nemusíme nikomu zavděčit. Vztahy založené na potlačení vlastní osobnosti, zájmů a pocitů stejně nestojí za nic a v ničem nám nepomáhají. V životě každého se určitě najde někdo, kdo nás bude milovat takové, jací jsme. I kdybychom to měli být jenom my sami. DOPORUČUJU! 

 Autor: Jitka Králová www.romantickyzapisnik.cz 

Foto: Albatros 

Vydal: Albatros v edici Motto v květnu 2020 

Počet stran: 256 

Vazba: brožovaná

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků