Rodina

Řízení na podzim: pozor na mokré listí a oslnění sluncem

Podzim je v plném proudu a chladné a mlhavé počasí přináší komplikace hlavně řidičům. Většina z nás už si přezula letní gumy na zimní. Namrzlá vozovka však není jedinou komplikací, se kterou se můžeme setkat. Na co si na podzim dát na silnici pozor.

Oslnění sluncem

Podzim přináší nejen chladnější teploty, ale taky brzké západy slunce. Oslnění sluncem je na podzim intenzivnější a může řidiče i oslepit. Mějte raději po ruce sluneční brýle a udržujte čisté přední sklo. Ujistěte se před vyjetím, že máte dostatek kapaliny v ostřikovačích.

Listí na silnici

Myslete na to, že listí napadané na vozovce může překrývat překážky i dopravní značení – odbočovací pruhy, i přechody. Je proto důležité snížit rychlost a pozorně sledovat vozovku. Mokré listí navíc klouže a jízda na mokrém listí je srovnatelná s jízdou na ledu. Myslete na to, že při jízdě na mokrém listí potřebujete delší brzdnou dráhu. Udržujte dostatečný rozestup od vozidel před vámi. Pokud je to možné, zastavte a očistěte kola od nalepeného listí.

Jízda v mlze

Mlha snižuje viditelnost při řízení. Nezapomeňte rozsvítit mlhová světla. Jeďte s maximální opatrností.

Pozor na divokou zvěř

Na podzim se také zvyšuje riziko střetu s divokou zvěří. Zvěř se na podzim častěji pohybuje za potravou a přebíhá silnice. Jeďte opravdu opatrně zejména tam, kde vidíte dopravní značení se symboly divoké zvěře. Pokud přeci jen na zvěř na silnici narazíte, doporučují policisté nestrhávat řízení a raději se s ní srazit. Je to lepší, než narazit do stromu, případně do jiného vozidla.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: www.rac.co.uk/drive/advice/driving-advice/guide-to-autumn-driving/, www.policie.cz, bestlifeonline.com/driving-leaf-covered-roads-news/
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků