Společnost

Show Jana Krause – Halina Pawlovská, Albert Černý, Jan Albert Šturma

Sbírání kytiček

Spisovatelka Halina Pawlowská, zpěvák Albert Černý a botanik Jan Albert Šturma se představí v Show Jana Krause.

Halina Pawlowská

Nejznámější a nejčtenější současná česká spisovatelka. Nyní jí vychází další kniha, Zase zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Navazuje na její úspěšný debut Zoufalé ženy dělají zoufalé věci. Oba tyto tituly se staly předlohou filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, který právě natáčí Filip Renč, film bude mít premiéru v lednu příštího roku. Halina Pawlowská napsala 29 knih (přeloženy byly do šesti jazyků), za něž obdržela celou řadu českých i slovenských vydavatelských cen. V současnosti vyhledává zajímavé autory pro největší české vydavatelství. Je autorkou asi 40 televizních komedií, tří seriálů a čtyř celovečerních filmů. Za scénář k filmu Díky za každé nové ráno obdržela Českého lva a její scénář zvítězil v celosvětové soutěži vyhlášené nadací Sundance Roberta Redforda o nejlepší postsocialistický scénář. Scénář k filmu Vrať se do hrobu vyhrál v soutěži o nejlepší československý scénář v roce 1990. Halina Pawlowská vymyslela a zrealizovala několik nových televizních formátů, které se všechny uplatnily na televizních obrazovkách a patřily k nejpopulárnějším televizním pořadům. Je autorkou společenského magazínu V žitě, pořadu o reklamách Dokonalé štěstí, cestopisu Zanzibar a talk show Banánové rybičky. 

Albert Černý

Zpěvák a frontman skupiny Lake Malawi, které na konci listopadu vyjde debutová deska. „V Česku stále čekáme na dobré písničky, které by byly hodně uvěřitelné,“ říká frontman kapely Lake Malawi Albert Černý. „Fanoušci nám dávají lásku zpět, je super dělat to, co člověka baví, a mít z toho ještě peníze,“ dodává. K albu Surrounded By Light se uskuteční také tour po České republice, které bude na začátku prosince zahrnovat také dva křty v Brně na Flédě a v pražské Akropoli. Vydání desky předchází vydání několika videoklipů, které byly natočeny na Srí Lance, Kubě nebo na Madeiře. Skupina Lake Malawi má za sebou tour po Velké Británii, která je pro kapelu druhým domovem. V UK poskytovala kapela několik rozhovorů, například i pro BBC London. V listopadu bude Lake Malawi v Praze předskakovat na koncertu kapely The Kooks. Po Thirty Seconds to Mars nebo zpěvákovi Mika je to další velký interpret, který si kapelu vybral pro svůj pražský koncert. Albert Černý tvoří už několik měsíců jednu z nejvyšších a nejhezčích VIP dvojic s modelkou a vítězkou modelingové soutěže Bárou Podzimkovou. 

Jan Albert Šturma

Terénní botanik, který má pověst důvěryhodného experta i originálního excentrika, který např. umí vysvětlit, jak může jedna půlka louky varovat tu protější, že přišly hladové krávy. Zakladatel sekty křovinářů. Působí také jako poradce při vzniku urbanistických plánů. Umí poznat, když pláčou stromy, vysvětlí, proč si zaslouží zvláštní ochranu místo, kam chodí čůrat vesničtí psi, nebo proč je kus divočiny na pražském nábřeží stejně cenný jako středověký kostelík. Mezi jeho choutky patří etnobotanika Sudet, pichlavé roští a propojování zdánlivě vzdálených oborů jako botanika, enviromentální psychologie, archeologie a urbanistika. „Někdy si myslíme, že kytky jsou hloupé, protože nemají oči, mozek a ruce. Ale ony mají jen jiné strategie. Umí se bránit, spolupracovat s houbami, komunikovat… Brání se sežrání, okousání, posekání. Soutěží mezi sebou o místo na slunci. Produkují trny, jedy, ale i sofistikované exohormony,“ vysvětluje botanik. „Ví se například, že když kráva začne spásat jednu stranu louky, začnou spásané kytky vypouštět látky, které ostatní varují. A varovaná strana louky na to reaguje tak, že vypouští látky, které dobytku nechutnají.“ I stromy prý reagují po svém na fyzické násilí. Je spoluzakladatel sekty křovinářů. „Struktura křoví je strašně zajímavá. Každé křoví je jiné, každé jinak voní nebo smrdí. Do křoví si chodíme užívat i trpět.“

Připravila: Katka
Foto: Prima

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků