Společnost

Show Jana Krause – Jana Kánská, Tomáš Maštalír a Cecílie Jílková

Sbírání kytiček

Dcera Milady Horákové Jana Kánská, herec Tomáš Maštalír a výživová poradkyně Cecílie Jílková se představí v Show Jana Krause.

Jana Kánská

Jediné dítě JUDr. Milady Horákové, která byla komunisty v září 1949 zatčena, ve vykonstruovaném monstrprocesu odsouzena k trestu smrti a 27. 6. 1950 popravena. Janě Kánské bylo 16 let, když její maminku oběsili na dvoře pankrácké věznice. „To byly drastické momenty, hodně jsem to prožívala. Ale že bych o tom nějak zvlášť přemýšlela, to ani ne. Já byla ze všeho trošku vyděšená, atmosféra doma byla velmi tísnivá. Ale celou tu dobu procesů jsme taky spřádali plány, jak by se to dalo ještě nějak zvrátit. Bohužel marně,“ vzpomíná dnes Jana Kánská. Na přelíčení prý tehdy sváželi diváky jako na galapředstavení, ale rodina chyběla. „My jsme ani neměli povoleno tam přijít. Ale pravděpodobně bych tam nešla, ani kdyby to dovoleno bylo,“ říká paní Kánská, která po procesu žila u své tety. „Já potom byla vlastně takové dítě celé rodiny. Všichni se mi to snažili vynahradit. Ale samozřejmě to mělo podstatný vliv na moje studium, nemohla jsem jít na vysokou školu, jak bych bývala ráda šla.“ 

V roce 1968 odjela za otcem do Ameriky, a už se nevrátila. Neviděla ho sedmnáct roků. Za dva roky se v Americe vdala. Svého muže, Čecha, poznala na sjezdu Společnosti pro vědy a umění, což byla organizace, kterou její otec v Americe spoluzakládal a která dodnes existuje. Její budoucí muž učil geografii a urbanismus na pittsburské univerzitě, později přednášel ekonomii. Mají spolu dvě děti. Když se ohlíží na svůj život, nezoufá si. „Mě se lidi často ptají, jak jsem to vlastně všecko zvládla. Ale můj život byl nakonec spíš šťastný, protože já jsem si vždycky přála mít velkou rodinu a spokojený rodinný život, a to se mi vyplnilo.“ Milada Horáková má symbolický hrob na Vyšehradě, ale pohřbena tam není. Kde skončil její popel, nikdo neví. „Já pro sebe jsem to vyřešila tak, že jsem na hrob jejích rodičů a jejích dvou sourozenců dala desku a ze společného hrobu, kde podle jedné varianty byla její urna tajně uložena, jsem vzala nějaké kytičky a dala je tam. K tomu hrobu chodím,“ říká Jana Kánská. Na konci října bude mít premiéru hraný film Davida Mrnky o Miladě Horákové. Podkladem ke scénáři byly materiály, které Mrnkovi poskytla právě Jana Kánská. 

Tomáš Maštalír

Slovenský sex symbol donedávna vnímaný především jako divadelní a seriálový herec je hlavní hvězdou filmu Čiara, který v těchto dnech vstupuje do kin a svou slavnostní premiéru si odbyl v létě na karlovarském festivalu. Pro devětatřicetiletého herce je to vůbec první role v celovečerním filmu. Kvůli postavě pašeráka Adama Krajňáka, který se svou rodinou žije na slovensko-ukrajinských hranicích v období krátce před vstupem Slovenska do Evrospké unie, změnil výrazně svou image – oholil si hlavu a nechal si narůst vousy. Thriller Čiara je slovenským kandidátem na prestižní filmové ocenění Oscar v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Tomáš Maštalír je od roku 2000 členem Činohry SND, kde vytvořil více než 30 dramatických postav. Získal několik hereckých ocenění – OTO 2007 (herec roku), Talent roku 2008, OTO 2008 (herec roku), cena IGRIC (2009). 

Cecílie Jílková

Uznávaná výživová poradkyně, která dokázala zhubnout 25 kilo, o čemž napsala i úspěšnou knihu. Po svých rodičích, spisovateli Ludvíkovi Vaculíkovi a spisovatelce Lence Procházkové, zdědila i literární sklony, které potvrdila také jako scenáristka televizního krimiseriálu. Většinu života prý řešila, co jíst. Přebývající kila shodila až v dospělosti. Poté, co začala konečně pořádně jíst, jak říká. „Od svých sedmnácti jsem věčně držela nějaké diety a v důsledku toho jsem nakonec tloustla snad i ze vzduchu. Paradox, že? Teď je jídlo, psaní o něm a učení lidí, jak správně jíst, mým povoláním. To by nikdy nikoho ani nenapadlo!“ říká Cecílie. 

Dodává, že optimální váha je pro každého člověka jiná: „Když žena měří třeba 172 centimetrů, měla by vážit 62 kilo. Jenže údaj je individuální. Záleží na stavbě těla, množství svalů, kostře… Jako výživová poradkyně to shrnu: klient se mi vejde do svého optima, i když má 52 či 72 kilo. Musíte se hlavně cítit fit, být ve svém těle v pohodě,“ vysvětluje. Cecílie svým klientům sestavuje jídelníček na míru tak, aby nehladověli a kila přitom šla dolů. Jejím typickým klientem je většinou člověk, který už držel diety, ale nepomohly mu nastálo. „Případně někdo, kdo má alternativní jídelníček, je celiak, diabetik, vegan či vegetarián. Ti o mně vědí, že jim jídelníček sestavím i bez masa. Což hodně výživových poradců u nás nedělá.“ Sama se stále drží svého jídelníčku, díky kterému před pár lety zhubla 25 kilo a napsala úspěšnou knihu Najím se a zhubnu. „Jím vše, včetně kvalitních živočišných produktů. V létě samozřejmě hodně ovoce a čerstvé zeleniny. Ráno si dělám freshe, miluji ty s okurkou a jablkem. Raw strava tvoří v mém jídelníčku – viděno ročním průměrem – 60 % objemu. V zimě jím syrové stravy míň, prostě na ni nemám chuť. Je přirozené, že se chcete ohřát, raději si dáte tepelně upravenou zeleninu. Množství syrové stravy si ale hlídám i tehdy. Když to ošidím, přichází únava a nemoci, což je logické. V čerstvé stravě máte daleko více vitamínů a enzymů,“ popisuje Cecílie.

Připravila: Katka
Foto: Prima

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků