Společnost

Show Jana Krause – Marta Kubišová, Petr Vančura a Pavel Maurer

Zpěvačka Marta Kubišová, herec Petr Vančura a znalec gastronomie Pavel Maurer se představí v Show Jana Krause.

Marta Kubišová

Trojnásobná Zlatá slavice už dříve oznámila, že v pětasedmdesáti skončí se zpíváním. A tohle životní výročí jí nadělil 1. listopad. Týž den naposledy vystoupila v Českých Budějovicích, kde zazněly písně jako Depeše, Nechte zvony znít, Ring-o-ding, Hey Jude, Vyznání, Magdalena nebo Modlitba pro Martu. Posledním koncertem legendární zpěvačka završila období, které sama nazývá svou „druhou kariérou“

První si prožila v bouřlivých šedesátých letech ať už s triem Golden Kids či sólově, třeba i s legendární Modlitbou, z níž se stal protisovětský symbol. Druhou nastartovala až po dvacetiletém zákazu činnosti v roce 1989. A nebylo to prý jednoduché. „Jezdila jsem s kapelou, ale třeba jsem zjistila, že ji Pragokoncert nehodnotí tak, jak by měl. Nevěděla jsem, že jiné kolegyně zpívají za patnáct, dvacet tisíc. Já ze začátku dostávala tři tisíce korun. Tak jsem si říkala, že to jsem tedy dopadla,“ vzpomíná. Ale její fanoušci se můžou těšit na ještě jiný počin. Zpěvačka by po ukončení kariéry mimo jiné ráda napsala knihu o svém životě. „Bude to tak, jak jsem ty události viděla já, a možná se tam objeví i věci, které jsem třeba novinářům zatím neřekla. Často jsem si dělala poznámky. Jenomže teď z toho začínám mít trému, protože jsem si je dělala neuspořádaně, a teď nevím, jestli vůbec všechno najdu. Těch notesů bylo hodně,“ tvrdí. 

Petr Vančura

Herec, jehož diváci znají z řady divadelních představení i experimentálních projektů, kdy je herec brán jako spoluautor inscenace (podílející se i na konceptu). Mimo divadelní jeviště ho lidé mohli vidět např. ve filmech U mě dobrý, Zoufalci, Láska je láska nebo Hořící keř. Spolupracuje s nejvýznamnějšími představiteli nejmladší divadelní generace – Petrou Tenorovou, Danielem Špinarem, Jiřím Havelkou, Janem Fričem, Jiřím Adámkem, Adélou Laštovkovou Stodolovou a režijním tandemem SKUTR. Na Nové scéně hostoval v inscenaci Jiřího Adámka Po sametu a nově ho zde diváci mohou vidět v režii Petry Tejnorové v její nové inscenaci Láska a informace. Od minulého roku pravidelně realizuje své spektakulární PopUpShows. Jelikož má prý stále hlavu plnou nápadů, nebrání se žádným novým počinům, naposledy, společně se svou kamarádkou Káťou, vytvořil koncept rande webu randejehra.cz a chystá se realizovat další své „funny-bussines“ nápady. Kromě toho chce procestovat svět a chodit na dobré večeře. Už jedenáct let žije s hercem Janem Cinou. 

Pavel Maurer

Znalec gastronomie, který radí: „Nejezte, nepijte, a když to půjde – ani nežijte blbě!“ Známý expert na gastronomii, zakladatel a vydavatel jediného nezávislého průvodce po tuzemských restauracích nazvaného Maurerův výběr Grand Restaurant. Jeho každoroční vyhlašování deseti vítězných restaurací je prestižní událostí, na kterou se netrpělivě čeká. Také každoročně stojí za dvěma velkými food festivaly a mnoha dalšími projekty v této branži, je to nemilosrdný kritik úrovně českých restaurací a milovník dobrého jídla i pití. Odpovědnější přístup k jídlu je podle něj důležitý jak v restauracích, tak v domácnostech, a jít mu vstříc, se dá mnoha cestami. Třeba tím, že nebudeme „wejstovat“ čili plýtvat a zbytečně vyhazovat, budeme preferovat menší porce, ctít lokální suroviny nebo nebudeme nechávat jídelní lístky bezejmenné. 

Pavel Maurer svým vlivem dlouhodobě přispívá k tomu, že se dobré a kvalitní jídlo v příjemném prostředí čím dál více stává součástí životního stylu české společnosti. Po letech v reklamním byznysu se věnuje výhradně svým aktivitám v gastronomii. Má glosy v rozhlase, píše blog… Ve svých blozích se snaží lidi ovlivňovat třeba i v takových „maličkostech“, jako je reklamace jídla v restauraci. „Typická česká povaha jídlo sní a podnik pomluví až venku za dveřmi. Není nám blízké se dohadovat a také často neumíme hledat ty správné argumenty,“ podotýká. Proč vůbec řeší, co mají jiní na talíři? „Vydávat průvodce Grand Restaurant a pořádat food festivaly je moje práce. Moje mediální výstupy mne neživí, je to mé poslání,“ vysvětluje.

Připravila: Katka
Foto: Katka


Diskuze: příspěvků