Herec a zpěvák Vojtěch Dyk, módní návrhářka Liběna Rochová a lingvista Martin Neudörfl se představí v Show Jana Krause.
Vojtěch Dyk
Herec a zpěvák, jemuž nedávno vyšlo americké album D.Y.K. „Inspirací k tomuto albu byly hudba operní, hudba černá, soul, funk, gospel, prostě všechno, co poslouchám. A pak se vám také do tvorby zapojí srdce, a to už na nějaké rozřazování není čas. To zkrátka jenom je,“ představuje Dyk novou desku D.Y.K., natočenou s americkými hudebníky, textařkou Kennedy a jazzmanem Ondřejem Pivcem. Nahrávka se nelíbí jen fanouškům, kteří se již nemohou dočkat jejího plánovaného koncertního provedení, ale i hudebním odborníkům, kteří ji zařadili do nominací na cenu Apollo.
„Někdy se toho děje víc, jindy zase méně. Já se teď nacházím v období, kdy se toho děje bohudík dost, ale mám rád i časy, kdy o mně není moc slyšet a kdy si mohu ve větším klidu užívat rodinného života,“ říká o svém současném vytížení aktuální držitel Ceny Thálie za titulní roli v muzikálu Legenda jménem Holmes, uváděném v Hudebním divadle Karlín.
Liběna Rochová
Módní návrhářka a profesorka UMPRUM. I ten, kdo současnou českou módu nesleduje, si její jméno pravděpodobně vybaví. Rochová je totiž jedinou módní návrhářkou, jejíž renomé přesáhlo svůj obor, a stala se jednou z klíčových osobností současné české kultury. „Chci dělat věci, za kterými si stojím. Našla jsem si parketu, která mi naprosto vyhovuje. Z podstaty věci bojkotuji průmyslovou výrobu oděvu, přijde mi neetická a nesprávná. Vadilo mi to už v roce 1995, kdy masová výroba oděvů byla teprve na počátku,“ kriticky hodnotí dnešní módní průmysl Rochová.
Kromě vlastní návrhářské práce, z níž je v současnosti nejvýraznější charitativní činnost pro postižené nemocí motýlích křídel, v jejímž rámci Rochová spojila kreativní síly s malířem Musou a herečkou Jitkou Čvančarovou, se designérka věnuje pedagogické činnosti na pražské Vysoké škole uměleckoprůmyslové. „Mladým návrhářům radím, sežeňte peníze a jeďte do Londýna,“ odpovídá Rochová na otázku, co je pro její studenty úplně nejlepší.
Martin Neudörfl
Lingvista, zachránce téměř zapomenutého jazyka. Už jen čtyři rodilí mluvčí používají řeč ostrova Sark v Lamanšském průlivu. Starému normanskému jazyku tak hrozí zánik. Zachránit se ho rozhodl právě mladý český lingvista Neudörfl. Sarkézsky hovoří tak dobře, že teď obyvatele ostrova sám učí jazyk jejich předků. „Když jsem poprvé přijel na ostrov, měl jsem tam ještě sedm rodilých mluvčích, a za ty dva roky už jsme klesli na čtyři, takže situace je opravdu vážná,“ říká Neudörfl.
O jazyk ostrova Sark se zajímal už jako student francouzské filologie. Naučil se ho za čtyři roky studiem písemných pramenů a starých audiozáznamů z archivů na ostrově. „Nikdo předtím nepřišel na to, že v místním archivu jsou uloženy desítky hodin zvukového materiálu. Je to bohatý zvukový fond, ve kterém jsou obsaženy výpovědi přibližně čtyř desítek mluvčích napříč dvacátým stoletím,“ přibližuje své úsilí Neudörfl.
Zdroj a foto: Prima