Děti

Šikana dětí: prevence a řešení

Sbírání kytiček

Zdá se vám potomek v poslední době čím dál více zamlklý a bojí se chodit do školy? Snažte se nenápadně zjistit, co za tím vězí. Co když je to právě šikana?

Všechno se mění

Šikana, to není jen zlé pošťuchování či dokonce razantnější fyzické násilí, vyhazování svačin do koše nebo kusů oděvů do klozetu či nevybíravé, až urážlivé řeči. V poslední době se „rozmnožuje“ i takzvaná kyberšikana, která zneužívá sociální sítě.

Je to tak snadné

Šikanující si vyberou vhodnou oběť, kterou pak zesměšňují například urážlivým videem nebo ne zrovna pěknými fotografiemi. Bohužel toto se neděje jen mimo prostor školy, ale také v ní. Ti, co takto ubližují ostatním, jsou vlastně zbabělci – kyberšikana je přece mnohem snazší než někomu ubližovat tváří v tvář.

Následky

Spočítat se nedají, vidět nejsou – pokud je oběť šikany často napadaná, bude se nejen trápit, ale může u ní dojít i k rozvoji psychosomatických onemocnění či dokonce k totálnímu vyčerpání organismu. Ovšem i v takzvaně lepších případech si dítě může nést trauma až do dospělosti.

Co s tím?

Jako i jinde platí – lepší je problémům předcházet, než je řešit. Všichni bychom se měli snažit děti upozorňovat na rizika, která s sebou přinášejí internet, ale i telefony. Velmi důležitá je výchova potomků k tomu, aby nesdělovaly svoje osobní údaje.

Na váhání není čas

Nečekejme, až se problém šikany dětí začne ještě výrazněji prosazovat. A nezapomínejme, že dětské oběti nemají moc šancí bránit se samy. V první řadě musí oslovit někoho z dospělých. Takže je na nás, jak jim pomůžeme se šikanou skoncovat. A když se nám to nebude dařit? Pak bychom se neměli stydět oslovit někoho z odborníků, kdo má s tímto problémem praktické zkušenosti.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: e-bezpeci.cz
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků