Soutěže

Soutěž o knižní novinku od známého botanika Václava Větvičky Krok za krokem celým rokem

Václav Větvička je jedním z mála popularizátorů botaniky. Byl vedoucím v Průhonickém parku, dlouholetým ředitelem Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, pravidelně publikoval v časopisech a připravoval výstavy.

Veřejnosti je známý především jako moderátor pořadu Meteor, později nedělních ranních vysílání Dobrých jiter ČRo 2. Protože se botanice a celkově přírodě věnuje i ve volném čase při procházkách českou krajinou, mají jeho promluvy i psané projevy úžasně poetický nádech. A jelikož vyniká neobyčejnou jazykovou zdatností, bylo již mnoho jeho fejetonů publikováno knižně. 

Jako první se představila Moje květinová dobrá jitra (2003) a Moje vzpomínková dobrá jitra (2004). Ta se dodnes těší mimořádné oblibě, a proto autor publikuje v podobném duchu pravidelně dál, letos již po dvanácté.

O jeho nejnovější knížku si dnes můžete zasoutěžit. V právě vydané knížce Krok za krokem celým rokem nás autor prostřednictvím krátkých fejetonů provází koloběhem typického českého roku. Měsíc po měsíci kouzelně ilustruje proměny přírody, která nás obklopuje. Jeho jemné postřehy i hluboké znalosti přírody nabízejí jak užitečné rady zahrádkářům, tak potěšení čtenářům kvalitních knih, ale i snílkům, kteří se rádi na chvíli nechají vtáhnout do světa, který řídí jenom sama příroda. Kouzlo rostlin, které žijí vedle nás, ať máme bohatou zahradu, nebo bydlíme na sídlišti, zaujmou v tomto podání kohokoliv, kdo tuhle krásnou knížku otevře na jakékoliv stránce. 

Nemusíte začít prvním měsícem. Projděte si obsah a začněte tím, co vás na první pohled nejvíc zaujme. Zajímá vás, kolik sněhu můžete mít v jeden moment na střeše a co může při náhlém sesuvu způsobit? Věděli jste, že půvabná rostlina, která se rudě míhá ve zralé pšenici, je samozřejmě mák, ale nemusí to být nutně ten vlčí? A necháte si poradit, jaký stromeček si pořídit na vánoční svátky, aby vám dlouho vydržel? Nebo jen tak zalistujte stránkami, kde se křehké herbářové ilustrace střídají se slovy, která hladce vykreslují proměnlivost počasí i krajiny, a začtěte se do první věty, která na vás zapůsobí. Tahle knížka je jako její kopretinová obálka. Nenápadně krásná, hluboce lidská i sladce dojímavá.

Více informací najdete na www.vasut.cz.

Tři z vás mohou vyhrát knihu Václava Větvičky Krok za krokem celým rokem.

Soutěž probíhá od 8. do 22. listopadu 2020.

Vydalo: nakladatelství Jan Vašut v roce 2020 

Autor článku: Jitka Králová, romantickyzapisnik.cz 

Zdroj a foto: Jan Vašut


Vyhlášení vítěze soutěže

Na otázku
Kolikátou fejetonovou knížkou vydanou nakladatelstvím Vašut je novinka Krok za krokem celým rokem?
zvolili správnou odpověď
dvanáctou
uživatelé
1. místo - london
2. místo - Pavlus
3. místo - luckynka


Diskuze: příspěvků