Zdraví

Správná výživa v těhotenství

Sbírání kytiček

Dozvěděla jste se, že čekáte miminko, anebo ho teprve plánujete? Potom vám nastává období, kdy na váš organizmus budou kladeny mimořádné nároky.

Jak dodržovat správnou životosprávu a nemuset se příliš omezovat?

V dnešní době je to mnohem jednodušší, než to měly naše maminky nebo babičky. V obchodech najdete mnoho produktů, které díky svému složení mohou i kojící a těhotné ženy nebo které jsou určeny speciálně pro ně. I v těhotenství nebo při kojení si tak můžete dopřát s kamarádkami láhev sektu bez alkoholu nebo nealkoholické pivo, které je stále populárnější a v prodeji jsou nejen různé značky, ale i příchutě.

Myslete na správný pitný režim

Těhotná nebo kojící žena by si měla svědomitě hlídat pitný režim. Příjem tekutin je velice individuální. Během dne by však jejich příjem neměl klesnout pod 1,5 litru, optimálně by měly kojící a těhotné přijmout mezi 1,5–2,5 litry tekutin. A tak by po ranní kávě bez kofeinu, čaji či večerní skleničce nealkoholického piva měla přijít na řadu základní tekutina pitného režimu, voda. Při výběru vhodné balené vody byste měla věnovat pozornost obsahu minerálních látek.

Jak připravit tělo na těhotenství

A co vaše tělo i očekávané miminko kromě pravidelného pitného režimu potřebují? Základem správné životosprávy je dostatečný pohyb, psychická pohoda, pravidelný spánek, odpočinek a hlavně pravidelná, dobře vyvážená, zdravá a pestrá strava. Z hlediska vývoje plodu je dobré s nutriční přípravou začít ještě před těhotenstvím. Nedržte redukční diety ani diety, které zcela vylučují některé potraviny nebo skupiny potravin. Nezapomeňte, že vaše váha je důležitá, lékaři totiž doporučují, abyste tři měsíce před plánovaným těhotenstvím měla stabilní hmotnost, tzn. optimální hmotnost podle indexu tělesné hmotnosti BMI.

Před otěhotněním (i během těhotenství) byste do svého jídelníčku měla zařadit kyselinu listovou, která hraje velkou roli při vývoji plodu. A v jakých potravinách kyselinu listovou najdete? Jsou to ty, které mají vysoký obsah folátů (neboli vitamínu B9): listová zelenina, jako například špenát či salát, dále brokolice, růžičková kapusta, zelí, ale také droždí, játra nebo sójové boby.

Kromě listové zeleniny byste měla jíst také stravu bohatou na bílkoviny, vápník, železo, jód, zinek a vitamíny skupiny B a C. Ve vašem jídelníčku by se tedy mělo ve velké míře objevovat ovoce, bílé maso, těstoviny a obiloviny.

Důležitý je také dostatečný příjem mastných kyselin. Ty mají zásadní vliv na vývoj mozku a nervové soustavy dítěte již v období před porodem a najdete je například v rybím tuku, v rostlinných olejích, v rostlinných tucích nebo v ořeších.

Nezapomínejte také pravidelně jíst 4–5 porcí jídla denně. Doporučený interval mezi jídly je
2,5–3 hodiny, ale neměl by být delší než 4 hodiny. Již mírné hladovění totiž neprospívá ani vám, ani plodu. Dbejte tedy na rovnoměrné rozdělení energetického přísunu po celý den – snídaně 20 %, dopolední svačina 10 %, oběd 35 %, odpolední svačina 10 %, večeře 25 %.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.hopkinsmedicine.org/health/wellness-and-prevention/nutrition-during-pregnancy, medlineplus.gov/pregnancyandnutrition.html
Zdroj fotografií: Pixabay
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků