Kariéra

Syndrom podvodníka: pochybnosti o vlastních dovednostech, úspěších i talentu

Sbírání kytiček

Pocity nekompetence, nezaslouženosti svého úspěchu, úzkosti, deprese či strach z „odhalení“. To vše se pojí s takzvaným syndromem podvodníka.

Syndrom podvodníka (angl. imposter syndrom) je psychologický jev, při němž jedinec pochybuje o svých dovednostech, úspěších i talentu. Zároveň má také přetrvávající vnitřní strach z toho, že bude odhalen jako „podvodník“. Tento syndrom převažuje dle odborníků mezi vysokoškolskými studenty, u zaměstnanců, kteří nastoupili na nové místo, a u lidí na vysokých kariérních pozicích. Kromě toho nedávný výzkum odhalil, že se mnohem častěji týká žen než mužů. Průzkum mezi 4 tisíci respondenty, který pro značku Galaxy provedla agentura OnePoll, potvrdil, že se syndromem podvodníka má osobní zkušenost 53 % žen. Naproti tomu 54 % mužů jej nikdy nepocítilo.

Z výzkumu vyplynulo, že práce je nejčastější prostředí, kde ženy symptom podvodníka pociťují, a to dokonce v 7 z 10 případů. Kromě toho však narušuje i jejich soukromý život: 29 % jej pociťuje ve chvílích, kdy tráví čas s přáteli, u 24 % se negativně propisuje do jejich romantických vztahů, u 18 % pak dokonce do rodičovské role. Přibližně pětina pak uvádí, že kvůli němu jen těžko navazují nová přátelství.

Obecně lidé trpící syndromem podvodníka se potýkají nejen s nízkým sebevědomím, ale i pocity úzkosti, deprese, panickými stavy a hrozí u nich zvýšené riziko vyhoření.Jedná se často o ženy, které tvrdě pracují, často jde o perfekcionistky, které jsou ve svém oboru úspěšné. Vlastní niterní pochybnosti o jejich kvalitách, zaslouženosti jejich úspěchu a o uznání, jim však brání dosáhnout naplnění,“ popisuje Anna Kevorkyan, CEO pracovního portálu JenPráce.cz.  Tyto ženy jsou svými pochybnostmi hnány k extrémním pracovním výkonům a neudržitelnému tempu, které snadno přeroste ve workoholismus.

Přes to všechno ženy o svých pocitech otevřeně nemluví. Jen 30 % z nich se zkusilo tohoto syndromu zbavit, přičemž 45 % z těch, které na řešení rezignovaly, se svěřila, že jednoduše nevědí, kde začít. Polovina přiznává, že se s tímto problémem zkrátka naučila žít.

Připravil: Tomáš Skolek

Zdroj informací: OnePoll, JenPráce.cz,
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků