Domácnost

Také občas utrácíte zbytečně

Stává se vám občas, že jenom zaběhnete do obchodu pro dáreček kamarádce k narozeninám a nakonec se vracíte domů obtěžkána dalšími třemi taškami s oblečením, botičkami nebo kosmetikou?

Je krátce po výplatě a vy teď máte do konce měsíce zase problém, jak vyjdete se zbytkem peněz, který na vašem účtu zůstal. A slibujete si, že příště už se to nestane. Že je vám taková situace povědomá? Jak ale utratit jen tolik, kolik opravdu chcete nebo lépe řečeno – můžete?

Šikovní prodejci dokážou vytušit naši nepřipravenost, dobře vědí, že na našem rozhodnutí něco koupit se podle odborných výzkumů podílejí rozum a logika jen z 20 %. Zbylých 80 % spadá do sféry emočních vlivů. Není divu, že si pak často odnášíme domů další úžasné lodičky nebo další kabelku, kterou za tu cenu prostě musíme mít. A zrovna jsou slevy spodního prádla, tak proč si neudělat radost?

Jak ušetřit?

Když dokážeme dítěti zavrhnout televizi či počítač, proč bychom nedokázaly odmítnout „báječnou“ nabídku. A to jak v obchodě, tak i doma, protože internetový košík se plní také velmi snadno.
  • naučme se odmítat
  • když vyrážíme do obchodů, tak s předem určeným obnosem
  • nákup dárků mějte předem promyšlený
  • k běžnému účtu si pořiďte ještě spořicí, kam si každý měsíc převedete část výplaty
  • chcete-li utratit za něco pro sebe, ptejte se: Chci to, nebo to doopravdy potřebuji? Budete překvapené, kolik věcí kupujete v náhlém opojení.

Jak tedy uložit a s rozumem zhodnotit své peníze? 

Na finančním trhu existuje opravdu nepřeberné množství spořicích produktů a občas je dost těžké se v těchto nabídkách správně zorientovat. Na začátku je tedy potřeba si ujasnit, co přesně od spoření chcete a jaké výhody či parametry jsou pro vás důležité. Je totiž rozdíl, jestli hodláte uložit peníze na delší dobu s vědomím, že na ně nebudete sahat, nebo jestli je potřebujete mít kdykoli k dispozici.
Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: https://www.dpn.com.au/learn/market-updates/5-ways-to-reduce-unnecessary-spending
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků