Shopping

Telefony z druhé ruky? Proč ne!

Sbírání kytiček

Uvažujete o pořízení dalšího telefonu? Třeba se necháte inspirovat trendem, který se nedá přehlédnout – větší zájem je o mobily už použité. Prodávají se lépe, než nové!

Telefon si můžete koupit kdekoliv, v obchodě či bazaru. Anebo šetřete čas a proklikejte se nabídkou na netu. Což je praktické zejména tehdy, když už máte představu, co vlastně potřebujete.

Zajímavá čísla 

Za poslední rok prošlo přes Aukro průměrně 3050 použitých telefonů měsíčně, těch nových pouze 670. Paradoxem je přitom fakt, že lidé zaplatí více za telefony z druhé ruky (v průměru 1750 Kč) než za zbrusu nová zařízení (zhruba přes 1100 Kč). 

„Tento nepoměr souvisí s tím, že nové se na Aukru prodávají spíše levnější značky, naopak z druhé ruky lidé nejčastěji kupují zavedenější značky. Na vině je jak cena nových mobilních telefonů od známých výrobců, tak důvěra zákazníků v kvalitu těchto značek či společenský status, který představují třeba produkty Apple,” říká Michaela Balarinová, marketingová manažerka společnosti. 


Od telefonů k tabletům

V kategorii mobilů a GPS zboží z druhé ruky převažuje už delší čas. Ze všech prodaných telefonů v minulém roce jich bylo 55 procent z druhé ruky, 45 procent tvořily nové mobily. V posledních letech je patrně obdobná situace také u tabletů. Jako nové se prodávají ty levnější, u použitých lidé více hledí na dražší, zavedené značky. Průměrná cena nového tabletu byla v roce 2016 asi 800 Kč, použitého více než 1 750 Kč. 


Jablko je v kurzu 

Dlouhodobě nejúspěšnější značkou mobilních telefonů na Aukru je Apple, následuje Samsung, dále Nokia a Nokia/Microsoft. Vedle zaběhnutých značek však roste důvěra v nové značky, například z Číny. Byť dnes už platí, že co je z Číny, to automaticky neznamená nejlevnější výrobek. 

Zatímco celkově nejdražší značkou stále představuje Apple, jehož zařízení se od roku 2012 prodávala za průměrnou cenu 5700 Kč za kus, hned druhá nejdražší zařízení patří čínské značce Xiaomi s průměrem necelých 3900 Kč. Na opačném pólu se v současnosti nacházejí značky Aligator a Alcatel, které pořídíte průměrně do tisíce korun.


Připravila: red 

Foto: Stockunlimited

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků