Akce

Tip na akci: Svatojánské slavnosti NAVALIS 15. 5. 2014

Sbírání kytiček

Vskutku zajímavá podívaná čeká všechny, kteří ve čtvrtek večer zamíří k pražskému Karlovu mostu, kde se odehrají Svatojánské slavnosti Navalis. Co vás tu čeká a pokud chcete, tak opravdu nemine?

Svatojánské slavnosti pořádá společnost Pražské Benátky v předvečer svátku Jana Nepomuckého a jejich hlavním smyslem je uctít památku tohoto světce a také patrona všech lidí „od vody“. Na veškeré akce s těmito slavnostmi spojenými je vstup zdarma.

Víte, že…

… Svatojánské slavnosti současnosti svým obsahem navazují na ty, které se pořádaly v Praze na Vltavě už od počátku 18. století. Tehdy šlo o velkolepé oslavy, na které se sjížděli poutníci ze všech koutů země, aby uctili památku Jana Nepomuckého. Ale také aby si nenechali ujít koncert, jenž probíhal na hladině Vltavy, spatřili ohňové show a další atrakce. A co bylo k vidění dříve, to se odehraje rovněž v dnešní, moderní době, ale čeká vás i něco navíc.

Program letošních slavností

Vyberte si, co se vám nejvíce zamlouvá:
– Začíná se už v 18 hodin mší v katedrále sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě, kterou celebruje kardinál Dominik Duka.
– V 19 hodin půjde svatojánské procesí z katedrály na Karlův most; ponese relikviář s ostatky světce. Letošní novinkou jsou mobilní varhany, které toto procesí doprovodí. To vyvrcholí ve 20.15 bohoslužbou v kostele sv. Františka z Assisi na pražském Křížovnickém náměstí.
– Pokud můžete přijít až později nebo nejste duchovně založení, dorazte před osmou hodinou. Ve 20 hodin odstartuje regata dračích a historických lodí a jednotlivé týmy budou soutěžit o Pohár sv. Jana Nepomuckého. Trasa vede mezi Mánesovým a Karlovým mostem. Na Vltavě pak budou k vidění také pravé benátské gondoly, protože Jan Nepomucký je známý i v tomto italském městě, kde si ho velice považují.
– Počasí je nevyzpytatelné, tak se určitě teple oblečte a nezapomeňte na deštníky a pláštěnky. Byla by škoda kvůli případnému nečasu propásnout barokní koncert na pontonech na hladině Vltavy, který začíná ve 21 hodin (účinkují Capella Regia Praha, Jiří Stivín, dětský sbor Karolíny Ruppert a komorní soubor Ritolnello).
– Na závěr koncertu, přibližně kolem 22. hodiny, vás překvapí další úžasná podívaná – ohnivá show skupiny Pa-li-Tchi. A někdy v průběhu večera také seskok pětice parašutistů či vystoupení otužilců. Tak si je nenechte ujít!

Připravila: Marcela
Foto: archiv Navalis
14. 5. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků