Tip na exotické cestování: Srí Lanka

Slavný cestovatel Marco Polo považoval Srí Lanku (dříve Cejlon) za nejkrásnější ostrov na světě. A podle legendy právě tady našli Eva s Adamem svůj nový domov, když byli vyhnaní z ráje. Zláká vás to k návštěvě?

Srí Lanka
Zobrazit fotografii v galerii

Tomuto ostrovu, jenž se nachází jižně od Indie, se také přezdívá smaragd Indického oceánu. Rozlohou je o něco menší než Česká republika, je však mnohem hustěji osídlený. Dnes je tento ostrov známý hlavně díky údajně nejkvalitnějšímu čaji na světě. 


S čím je třeba počítat

Než vám prozradíme místní lákadla, řekněme si na rovinu – Srí Lanka leží poblíž rovníku, což znamená, že den a noc jsou skoro stejně dlouhé. Rozednívá se brzo ráno už před šestou, ale večer po šesté, v půl sedmé je tady tma. Pokud si chcete zdejší ostrov užít, je třeba vstávat poměrně časně. 


Pestré vyžití 

Ostrov nabízí velmi pestré klima. V různorodých geografických oblastech (od úpatí hor po zlaté palmové pláže) se podnebí mění v rozpětí několika kilometrů. Díky této rozmanitosti slibuje Srí Lanka řadu možností aktivního vyžití. Od pěší turistiky, windsurfingu, horolezectví či speleologie až po objevování trasy putování prince Rámy podle legendárního starověkého eposu Rámájana. Desítky řek, jezer a kanálů napříč celým územím Srí Lanky nabízejí pestré možnosti pro kanoistiku, říční safari nebo rafting uprostřed panenské přírody. 


Chcete tip? 

Dobrou volbou se jeví bělostné kaskády divoké řeky Kelani v městečku Kitulgala. Oblast Kitulgala je známá dvěma monzunovými obdobími a nejvydatnějšími srážkami celého ostrova. Díky tomu nabízí řeka Kelani dostatečné množství vody. Líbí se tu každému, i filmařům (právě zde se natáčel slavný film Most přes řeku Kwai). 


Jedinečná příroda 

Tento relativně malý ostrov překypuje velkou populací levhartů a slonů, dále lenochodů, krokodýlů, jelenů nebo zhruba 400 druhů ptáků. Pobřežní vody jsou mimo jiné bohaté na velryby, delfíny a želvy. Obry oceánu můžete nejlépe pozorovat v období od prosince do dubna na jedné z nejkrásnějších srílanských pláží Mirissa. Tehdy se nabízí téměř stoprocentní pravděpodobnost, že zahlédnete vorvaně a plejtváky obrovské na jejich pravidelné migrační trase, která vede poblíž této pláže. 


Doteky historie 

Srí Lanka je známá rovněž svými památkami. Takzvaný „kulturní trojúhelník“ tvoří tři legendární města: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruwa. Řadí se mezi osm srílanských lokalit zahrnutých do Seznamu světového dědictví UNESCO. Společně s jeskynním chrámem Dambulla, ruinami starověkého skalního paláce Sigiriya, opevněným přímořským městem Galle, Národním parkem Sinharaja (s dosud nedotčeným deštným pralesem) a plošinou Šri Pada, známou jako Adamova hora. Podle báje právě sem Adam po vyhnání z Ráje směřoval svoje první kroky a právě tady stojící na jedné noze po celá léta čekal na odpuštění svých hříchů. 


Připravila: mar 

Foto: Sri Lanka Tourism Promotion Bureau

DISKUZE K ČLÁNKU

0

Krásná fotka :-) . Já se také ráda potápím v moři. Za dovolenou si s manželem rádi připlatíme, ať to stojí za to :-) . Letos jsme kvůli koronaviru nikde nebyli, ale vloni jsme byli v Egyptě a potopili jsme se k vraku Thistlegrom a to bylo něco tak nádherného :-) .

ODPOVĚDĚT

1

krása neskutečná

ODPOVĚDĚT

1

Jo Sri Lanka, tam bylo hezky, a dokonce to nebylo ani moc drahý. Třeba tady hezky pro představu o ceně: http://www.exotickapriroda.cz/zajezdy/srilanka/pobytove/sri-lanka-a-indicky-ocean-hotel-ramon-beach-resort, jako dá se to nějak vymyslet. Jinak na Sri Lance bylo hezky, hlavně ty pláže a moře :))

ODPOVĚDĚT

1

Obrázky jsou krásné, ale mám strach z potápění. Radši se podívám na nějaký dokument...

ODPOVĚDĚT

5

Krásné záběry,ale pro mě nedostupné.

ODPOVĚDĚT

2

Byla jsem tam měsíc, nádhera - památky, příroda, zvířata, hlavně moji oblíbení sloni. Vidět je volně v přírodě - něco úžasného. Potápění s pobřežními žraloky, pozorování krokodýlů, nádherné pláže, velmi milí lidé, jídlo. Ale i smutné vzpomínky na jedno z nejhorších tsunami, na tisíce mrtvých, ale i vzpomínky na řádění tamilských tygrů. To vše je Srí Lanka.

ODPOVĚDĚT

3

Nádhera . Ale cestování do exotiky u nás nehrozí:-)

ODPOVĚDĚT

3

Já ráda cestuji po naší krásné zemi, exotiku ale ráda zhlížím na videu nebo v televizi

ODPOVĚDĚT

2

příroda tam musí být nádherná..

ODPOVĚDĚT

2

Krása,ale my taky máme krásnou zem!

ODPOVĚDĚT

1

ano , tak prstem po mapě

ODPOVĚDĚT

4

JE TO NÁDHERNÉ,ALE JEŠTĚ NEMÁME PROZKOUMANOU NAŠÍ ZEM,TAJE TAKY KRÁSNÁ JEN MOŘE CHYBÍ

ODPOVĚDĚT

2

Lákavá nabídka, letos jsem nestihla ani dovolenou - pouze doma pracovní. Do exotiky se bojím, raději prozkoumám krásy naší vlasti.

ODPOVĚDĚT

5

já byla vsude mozne teda ale tuhle krasu sveta jsem jeste nevidela

ODPOVĚDĚT

5

Neměla jsem možnost vidět ani všechny krásy a zajímavosti u nás, nikdy jsem nebyla u moře, natož někde v exotice...a už ani nikdy tu možnost mít nebudu...

ODPOVĚDĚT
VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE (15 PŘÍSPĚVKŮ)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Energie ze Srí Lanky

Energie ze Srí Lanky

Jste unaveni a potřebujete dobít baterky? Vyzkoušejte Ájurvédskou masáž. Udělejte si čas a dejte si...

Titulka pro: Nebojte se s miminkem k moři!

Nebojte se s miminkem k moři!

Asi si umíte představit, že vyrazit s nejmenšími ratolestmi na letní dovolenou může být poměrně...

Titulka pro: Krásné nohy bez křečových žil

Krásné nohy bez křečových žil

Můžete mít nožky jako laňka, štíhlé a krásně tvarované, ale když se objeví nevzhledné metličky...

Show Jana Krause

Show Jana Krause: Daria Klimentová, PetrČech a Alan Parker a Leoš Stránský

Ve speciálním dílu Show Jana Krause, natáčeném v Londýně, se představí primabalerína Daria Klimentová, brankář Petr...

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Soutěž o cestovní bavlněné podkolenky Avicenum TRAVEL 310

Léto je období dovolených. Zahraniční cesty jsou lákavé a celkem snadno se smíříme s dlouhými...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

TIP NA DÁREK

Co byste poradili jako dárek pro sestru, po těch letech už mi ...

PITNÁ VODA

Máte někdo filtr na pitnou vodu? Chtěli bychom si ho pořídit ...

OPRUZENÁ KŮŽE

Co vám pomáhá?

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA© 2020, MeziŽenami.cz