Cestování

Tip na exotické cestování: Srí Lanka

Slavný cestovatel Marco Polo považoval Srí Lanku (dříve Cejlon) za nejkrásnější ostrov na světě. A podle legendy právě tady našli Eva s Adamem svůj nový domov, když byli vyhnaní z ráje. Zláká vás to k návštěvě?

Tomuto ostrovu, jenž se nachází jižně od Indie, se také přezdívá smaragd Indického oceánu. Rozlohou je o něco menší než Česká republika, je však mnohem hustěji osídlený. Dnes je tento ostrov známý hlavně díky údajně nejkvalitnějšímu čaji na světě.

S čím je třeba počítat

Než vám prozradíme místní lákadla, řekněme si na rovinu – Srí Lanka leží poblíž rovníku, což znamená, že den a noc jsou skoro stejně dlouhé. Rozednívá se brzo ráno už před šestou, ale večer po šesté, v půl sedmé je tady tma. Pokud si chcete zdejší ostrov užít, je třeba vstávat poměrně časně.

Pestré vyžití

Ostrov nabízí velmi pestré klima. V různorodých geografických oblastech (od úpatí hor po zlaté palmové pláže) se podnebí mění v rozpětí několika kilometrů. Díky této rozmanitosti slibuje Srí Lanka řadu možností aktivního vyžití. Od pěší turistiky, windsurfingu, horolezectví či speleologie, až po objevování trasy putování prince Rámy. Desítky řek, jezer a kanálů napříč celým územím Srí Lanky nabízejí pestré možnosti pro kanoistiku, říční safari nebo rafting uprostřed panenské přírody.

Oblast Kitulgala

Dobrou volbou se jeví bělostné kaskády divoké řeky Kelani v městečku Kitulgala. Oblast Kitulgala je známá dvěma monzunovými obdobími a nejvydatnějšími srážkami celého ostrova. Díky tomu nabízí řeka Kelani dostatečné množství vody. Líbí se tu každému, i filmařům (právě zde se natáčel slavný film Most přes řeku Kwai).

Jedinečná příroda

Tento relativně malý ostrov překypuje velkou populací levhartů a slonů, dále lenochodů, krokodýlů, jelenů nebo zhruba 400 druhů ptáků. Pobřežní vody jsou mimo jiné bohaté na velryby, delfíny a želvy. Obry oceánu můžete nejlépe pozorovat v období od prosince do dubna na jedné z nejkrásnějších srílanských pláží Mirissa. Tehdy se nabízí téměř stoprocentní pravděpodobnost, že zahlédnete vorvaně a plejtváky obrovské na jejich pravidelné migrační trase, která vede poblíž této pláže.

Doteky historie

Srí Lanka je známá rovněž svými památkami. Takzvaný „kulturní trojúhelník“ tvoří tři legendární města: Kandy, Anurádhapura a Polonnaruwa. Řadí se mezi osm srílanských lokalit zahrnutých do Seznamu světového dědictví UNESCO. Společně s jeskynním chrámem Dambulla, ruinami starověkého skalního paláce Sigiriya, opevněným přímořským městem Galle, Národním parkem Sinharaja (s dosud nedotčeným deštným pralesem) a plošinou Šri Pada, známou jako Adamova hora.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Sri Lanka Tourism Promotion Bureau
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků