Bydlení

Trendy v bytových dekoracích.

Sbírání kytiček

Hledáte nápad, jak rychle a pěkně vylepšit svůj interiér? Sázku na jistotu představují bytové dekorace. Které by u vás doma neměly chybět?

I přes proměnlivost trendů se dají vypozorovat dva hlavní tematické proudy – lidé se vracejí k tomu, co dobře znají z domácností svých předků a na druhé straně nechybí ani ryze moderní kousky. Půvabné na obou směrech je to, že se dají navzájem pěkně kombinovat a najdou uplatnění v každém interiéru. 

Moderna i nostalgie 

V poslední době se výrazně prosazují LED světelné dekorace, nejčastěji se používají multifunkční řetězy. O Vánocích je využijete na pěkně nazdobeném stromečku a po celý rok můžou díky nim zářit například okna, zábradlí, zavěšují se na i zeď místo obrazu nebo jimi osvěžíte prostřený stůl. Ovšem LED technologie se prosazuje rovněž u dalších dekorací, ať už jde například o lampu, svícny nebo svíčky. Představují bezpečné použití i v rodině s malými dětmi nebo zvířecími mazlíčky. 

Svicny

Naopak návrat do minulosti symbolizují stolní kolotoče se závěsy, lapače snů, kukačkové hodiny, retro nástěnné skříňky na klíče nebo krejčovské panny. Určitě ale nesmíme zapomenout zmínit lucerny, protože pokud je něco opravu v kurzu, tak jsou to právě ony. Zatímco dříve byly k vidění hlavně venku, poblíž domu nebo na terase, dnes se prosazují také v interiéru. A zvětšují se. Působivé zákoutí vám nabídne celá sestava luceren různých velikostí. 

Teplo domova 

Na vzhledu vašeho bytu se výraznou měrou „podepisují“ také bytové textilie, které představují dva v jednom – jde o hřejivou a současně funkční dekoraci. S ohledem na letošní opravdovou zimu se vyplatí pořídit si pletenou deku, stejně tak frčí umělé kožešiny. Až se oteplí, poslouží jako přehoz na postel nebo křeslo. 

Umělá kožešina

Věčné a vděčné jsou rovněž polštářky. Díky nim rychle proměníte už okoukanou domácnost a příští rok si zase pořídíte nové. Pro větší pohodlí ještě nezapomeňte přidat sedáky na židle a na stole by neměl chybět ubrus. Ten, který překrývá celý stůl, využijete zejména pro slavnostní příležitosti, pro všední dny se zase hodí běhouny. 

Při nákupu jen zvažte, zda mají bytové textilie ladit se základním zařízením domova tón v tónu, nebo sehrát roli výrazného prvku (pak dobře poslouží kontrastní barvy). Na své si přijde i ten, kdo má raději vzory. Kromě proužků, kroužků či čtverečků se stále nosí přírodní motivy, optimálně v nadčasovém provedení, a rovněž náměty ze světa zvířat. 

Za chvíli je tu jaro 

Přestože počasí tomu nenasvědčuje, čas letí mílovými kroky a za pár týdnů přivítáme jaro. A s ním také Velikonoce, druhé nejdůležitější svátky v roce. Už teď si můžete vybírat tradiční dekorace. Co by u vás doma určitě nemělo chybět? Dekorativní věnec. Mnohá provedení věnců na dveře nebo na stůl se pyšní veselými jarními barvami, čímž představují dvojí trend (letošní barvou roku, která se promítá napříč interiérem, ale také módou, je svěží trávově zelená). Naopak krásným příkladem užitečných dekorací jsou pečicí formy. Ostatně uznejte sami – co by to bylo za Velikonoce, kdybyste si neupekli z kynutého nebo piškotového těsta svátečního zajíčka? 

Velikonoční věnec

Aby se čas stal vaším přítelem, neztrácejte ho zbytečně. Když se podíváte na stránky Velkého košíku, najdete tu všechny bytové dekorace přehledně na jednom místě. 

KP

Foto: velkykosik.cz

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků