Bydlení

Trendy v zahradním nábytku

Sbírání kytiček

Léto už je v plném proudu, ale vy stále nemáte jasno, jaký si vybrat nábytek na zahradu nebo terasu? Proto stále používáte ten starý? Už nemusíte! Zjistili jsme, co je momentálně in.

Pokud to vezmeme z pohledu materiálů, pak se pořád „nosí“ dřevěný nábytek, který svým charakterem do zahrad neodmyslitelně patří. Z trvanlivých exotických dřevin stále vede teak; lze jej povrchově ošetřovat nebo mu ponechat jeho přirozenou patinu. A co ještě? Kovový nábytek dodá vašemu posezení šmrnc, moderní plastové materiály vás zase přivedou do rozpaků – jak si jen vybrat? Plast totiž najdete například i v podobě výpletů, označuje se jako umělý ratan, ale i ve formě designově propracovaného kvalitního materiálu, v neskutečné nabídce barev a tvarů. Jeho výhodou, ve srovnání s dřevěným nábytkem, je lehkost, tedy i snadnější manipulace, a rovněž nízké nároky na údržbu.

Sestavte si sami

Už neplatí, že je třeba si kupovat jeden stolek, čtyři židle a dost. Trendem je naopak sestavování zahradního soupravy z jednotlivých prvků. Velmi patrné to je ve spojení s dalším výrazným trendem letošní sezony – venku se totiž chceme cítit stejně dobře jako doma, a tak se sem přesouvají i sedačky. V čem je rozdíl? Pokud si chcete pohovět stejně jako doma v obýváku, je třeba volit rychleschnoucí tkaniny, které odolají rozmarům počasí. A i když na to možná nevypadají, tyhle exteriérové sedačky lze ponechat venku po celý rok. A za druhé? Vyhlašuje se konec jednomu kompaktnímu tvaru, naopak vy jste ti, kdo určují, jak bude jejich zahradní posezení vypadat. Někdo má raději členitější řešení, jinému postačí posezení v rovné linii, další zase s ohledem na prostorové možnosti zvolí například řešení do tvaru písmene L…

Jiné vychytávky

Máte doma sedací vaky? A chtěli byste si i venku podobně pohovět? Jenže to by přece interiérový kousek nemusel vydržet, že. Nevadí, poohlédněte se po netradičním zahradním nábytku, který má co do možnosti tvarování shodné vlastnosti. Jde o relaxační výrobky v podobě lehátek a sedaček ze speciální syntetické textilie, pod níž se ukrývají polystyrénové kuličky. Díky nim se lehátko nebo sedací segment snadno přizpůsobí tělu, a znovu platí, že i tento exteriérový zahradní nábytek můžete mít venku, i kdyby lilo jako z konve. Voda totiž nábytkem proteče, ten uschne a znovu si můžete užívat sladké chvilky nicnedělání.

Tip pro malé prostory

Líbí se vám současné trendy, ale přece jen máte malou zahrádku nebo třeba jen balkon? Nebojte se, výrobci zahradního nábytku myslí také na vás. Letos jsou nově k vidění praktické sety stolku a křesílek – když je nepoužíváte, zasunete křesílka pod stolek tak, že zaberou jen o několik centimetrů více, než je rozměr samotného stolku. Často se sází na umělý ratan, který je u stolku doplněný skleněnou deskou. A protože léto se zanedlouho přehoupne do své druhé poloviny, prodejci začínají už nabízet na tento nábytek slevy. Tak proč toho nevyužít?

Text: Marcela
Foto: Teek CZ
24. 7. 2013
 

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků