Děti

Třetina českých dětí se ve volném čase nudí!

Jak žijí dnešní školáci? Co je zajímá a jak tráví svůj volný čas? Na takové otázky odpovídalo více než 1 500 dětí v nedávném průzkumu společností Henkel ČR
a Ahold. Výsledky asi nepotěší nikoho z nás. Potvrdilo se totiž, že životní styl našich dětí se za posledních pět let zhoršil. Téměř třetina školáků (31 %) nechodí do žádného kroužku, přitom v roce 2005 to byla pouhá desetina (10 %). Roste i počet těch, kteří tráví svůj volný čas u televize (43%), počítačových her nebo na internetu (30%).

Průzkum byl součástí zajímavého projektu Není nám to jedno!, kterým společnosti Henkel ČR a Ahold chtěly vzbudit zájem o životní styl dnešních dětí. Způsob, jakým tráví svůj volný čas, zda sportují a jak se stravují, má totiž zásadní význam pro jejich další život. „Pokud dítě sedí denně mnoho hodin u televize nebo počítače místo sportování nebo hraním si s kamarády, přijme to jako normu a v dospělosti své zvyky bude měnit jen těžko. Stejně tak je to i se způsobem stravování. Jestliže se váš potomek láduje hamburgery a čokoládou, těžko začne jíst v dospělosti najednou zeleninu. Je třeba si uvědomit, že následkem takového životního stylu jsou mnohé zdravotní, ale i psychické problémy“, říká psycholožka Mgr. Kateřina Beerová.

 Navštěvuješ kroužek?

Průzkum odhalil i příčiny zhoršujícího se životního stylu dětí. Zajímá vás třeba, proč třetina dětí nechodí do žádného kroužku? Pro pětinu z nich je to kvůli nedostatku času. Pro 18 % dětí je překážkou časově náročné dojíždění a 17 % dětí a jejich rodičů odradila od návštěvy kroužku jeho vysoká cena. „Hodně dětí nenavštěvuje žádný kroužek také proto, že jednoduše nemají zájem. Dostupné aktivity pro ně prostě nejsou dostatečně atraktivní, nejsou zkrátka IN. Proto vidím jako velmi přínosné realizovat projekty jako je Není nám to jedno!. Pomáhají totiž rozšiřovat nabídku stávajících volnočasových aktivit“, uvedl Miroslav Bocan z Národního institutu dětí a mládeže.

Průzkum se také zabýval stravovacími návyky českých školáků. Výsledky potvrdily, že přes všudypřítomnou osvětu v oblasti zdravé výživy konzumuje pouze 30 % dětí denně ovoce, a dokonce pouze 19 % jí každý den zeleninu. Překvapující je také informace, že více než třetina (32 %) dětí mladších 10 let sní alespoň jednou týdně hamburger nebo hranolky. Pouhých 5 % dětí také uvedlo, že denně pije slazené limonády, přičemž téměř třetina dětí (27 %) preferuje vodu, čaj či minerálku, které pijí každý den.

Pro děti je také nesmírně důležité, aby trávily co nejvíce času se svými rodiči. Není nad to, když se po celém dni sejde rodina pohromadě u stolu a při společné večeři si sdělí, co koho ten den potkalo. Bohužel, z průzkumu vyplynulo, že společné stolování s rodiči zná pouhých 33 % dětí. Zhruba pětina dětí (21 %) pak v dotazníku uvedla, že se schází při společném stolování s rodiči pouze o víkendech. Z tohoto výsledku tak lze usuzovat, že rodiče dnes tráví se svými dětmi celkově méně času. „Společně trávený čas rodiny pří jídle má kladný vliv na vytváření pospolitosti rodiny, vzájemné důvěry a velmi důležité je i pravidelné potkávání se celé rodiny v jinak docela hektické době. Doporučuji při společném jídle příliš neřešit nějaké zásadní problémy, nevyptávat se dítěte na nepříjemné otázky apod. Jde spíše o možnost vyprávět si nějaké hezké věci, které se během dne staly, podělit se o své zážitky, ujistit dítě, že jste pro ně k dispozici a budete mu naslouchat, pokud jej bude něco trápit nebo bude potřebovat vaši pomoc “, doplňuje psycholožka Mgr. Kateřina Beerová.

 

 

 

 


Průzkumu, který byl realizován formou dotazníkového šetření, se zúčastnilo v České republice 1 535 dětí ve věku od 6 do 16 let. Dotazník měly děti, resp. jejich rodiče možnost vyplnit online na webových stránkách www.neninamtojedno.cz od dubna do poloviny září 2010. V dotazníkovém šetření se zohledňoval fakt, zda dítě žije ve městě nebo na vesnici, zda se jedná o chlapce či dívku a do jaké věkové kategorie spadá.
Co bude dál? Čísla jsou opravdu alarmující, ale nikdy není pozdě na nápravu.

Projekt Není nám to jedno! celý problém možná nevyřeší, ale snad nás donutí zamyslet se nad tím, jak naše děti žijí.

Připravila: Zuzana

Foto: Henkel ČR

23. 11. 2010

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků