Bydlení

Tři důležité věci při výběru povlečení

Kam mají směřovat vaše myšlenky, pokud se rozhodneme vybrat nové povlečení do ložnice nebo dětem do pokojíčku? I výběr správného povlečení může být pro někoho pořádným oříškem.

Nespoléhejte jen na vaše oči, které vás sice na první pohled ujistí o barvě a vzoru, nicméně i povlečení je jakási osobní záležitost. Proto výběru patří i náležitý čas. 

 • Správným výběrem zabráníte nadměrnému pocení při spánku. 
 • Kvalitní povlečení si udrží dlouhou životnost, stálé barvy i tvar. 
 • Dokonalý výběr zajistí v létě příjemné ochlazení a v zimě zase sálající teplo. 
 • V neposlední řadě díky dobře zvolenému povlečení docílíte lepší a kvalitního spánku. 
 • 1. Velikost ložního prádla 

  Zásada číslo jedna. Určit si, na jakou postel, resp. pro jaký rozměr peřiny a polštáře povlečení nakupujete. Existují 4 běžné rozměry ložní prádla, a to: 

  Standardní. 

  Nejžádanější a nejrozšířenější rozměr peřiny a polštáře, který se nachází ve všech domácnostech. Polštář má klasický rozměr 70 x 90 cm a přikrývka potom 140 x 200 cm. 

  Prodloužené. 

  Pod slovem prodloužené povlečení si představte stejný rozměr polštáře, tedy 70 x 90 cm a o 20 cm delší povlak na peřinu, tedy 140 x 220 cm. Toto povlečení ocení vyšší lidé. 

  Francouzské. 

  Francouzské povlečení se dotýká opět jen přikrývky. Peřina 200 x 220 cm, což představuje dvě peřiny sloučené do jedné. Rádi se v noci k někomu tulíte? Pak je francouzská peřina určena právě pro vás. 

  Do dětské postýlky. 

  Čekáte přírůstek do rodiny a chystáte výbavičku pro miminko? Pak v ní jistě nesmí chybět povlečení do postýlky, které má většinou rozměr polštáře 40 x 60 cm a peřinka 95 x 130 cm. Nicméně při výběru tohoto povlečení je vždy lepší ložní set raději přeměřit. 

  Atyp. 

  A pak tady je atyp. Povlečení, které je téměř vždy vyráběno zákazníkovi na míru přesně na rozměry jeho polštáře a přikrývky. Občas se najde výrobce, který ho ve své nabídce prodává jako každodenní chleba, ale je jich opravdu poskrovnu. 

  Francouzské povlečení vládne trendům. Honosnou postel vytvoříte přidáním mnoha drobných polštářků.

  2. Materiál povlečení 

  Zásadou číslo dvě při výběru povlečení je správná volba materiálu. Vyhýbat byste se určitě měli umělým vláknům a každému povlečení, které je nabízeno pod 300 Kč. Jedná se o nekvalitní kusy. Jaký materiál zvolit, abyste nesáhli vedle? 


  Bavlna. 

  Klasika, která nikdy nevyjde z módy. Ne nadarmo se říká: „Chci spát jako v bavlnce“. Bavlna je považována za tradiční materiál ložního povlečení a pokud zvolíte ložní soupravy vyrobené z té 100% nikdy vás nemusí trápit noční pocení, zima nebo horko. 


  Krep. 

  Krepové povlečení má jednu obrovskou výhodu, nemusí se žehlit. Je to zkrátka takové povlečení „bez práce“. Každé kvalitní krepové povlečení se tká vždy ze 100% bavlny. Nebojte se proto sáhnout při jeho koupi více do kapsy, kvalitní krep musí být měkký, prodyšný a po vyprání příjemný i na dotek nahého těla. 


  Mikrovlákno. 

  Nejedná se sice o 100% bavlnu, ale i tak je tento druh lůžkovin velice oblíbeným, a to hlavně pro alergiky, starší osoby s dýchacími potížemi, malé děti. Mikrovlákno se vyrábí z polyesteru a je tak hustě propletené, že nedovolí žádnému roztoči ani prachu, aby se na něm usazoval. 

  Krepové povlečení si vysloužilo přízvisko bezúdržbové. Šetří čas, protože ho nemusíte žehlit.

  3. Vzor povlečení jako neméně důležité kritérium 

  Tak, jako šaty dělají člověka, tak i povlečení na vaší posteli o vás jistě mnohé napoví. Jste milovníkem zvířat, pak usínáte třeba přikrytí vlkem. Malé děti zase neusnou bez své oblíbené pohádkové postavičky a vášnivý fanoušek fotbalu musí mít Barcelonu i na povlečení. Co velí dnešní trendy a existuje vůbec nějaký motiv povlečení, který byste si přáli vlastnit, ale nikdo ho nenabízí? Sezónní záležitost. I datum v kalendáři určitě v dnešní době rozhoduje o tom, do čeho zrovna bude povlečena vaše postel. Na jaře rozkvete díky drobným kvítkům, na podzim vaší ložnici mohou ozdobit motivy padajícího listí a v čase adventu přijde vhod jakékoliv povlečení červené barvy nebo s nejrůznějším vánočním motivem. 


  Klasika. Patříte-li k praktické ženě, která si nepotrpí na kudrlinky, klasické povlečení najdete v nejrůznějších šířkách i barvách. V dětském pokojíčku jsou nejčastěji viděna povlečení s pohádkovým nebo zvířecím motivem. Patchwork. Že nevíte, co si pod tímto povlečením máte představit? Nic složitého. Jde o povlečení, které vzniká spojováním nařezaných a nastříhaných částí látek různých velikostí, tvarů a barev. Vzor této látky znali už staří Egypťané a v současnosti je nejvíce oblíbený v USA. Takže, dámy, až příště vyrazíte na nákupy nebo otevřete internetový obchod s ložním prádlem, uvařte si kafe a děti raději nechte manželovi, protože výběr toho správného povlečení, aby za něco stálo, trvá někdy celé odpoledne. 

  Motiv drobných květů potěší každou hospodyňku, která si potrpí na klasiku.


  KP
  Foto: povlecemevas.cz


  Diskuze: příspěvků