Rodina

Únor na zahradě: prořez stromů, setí i přesazování

Sbírání kytiček

V únoru má zahrada ještě stále období klidu před jarem. Do velké míry však záleží na počasí.

V případě mrazů a velkých nánosů sněhu nechte zahradu odpočívat a věnujte se přípravám na jarní období, které bude o to hektičtější, oč bude zima delší. Můžete zkontrolovat pracovní nástroje i techniku a opravit různé závady, na které dosud nebyl čas.

Když se trochu oteplí

V teplejším únoru lze touto dobou už v zahradě připravovat půdu. Odklidit kameny, zrýt záhony, rozšířit osevní plochu. V tomto období je zároveň vhodné prořezávat ovocné stromky a vinici. Do skleníků už můžete vysazovat kořenovou zeleninu, případně začít s předpěstováním sazenic. Předpěstovat lze kedlubny, celer, květák, rajčata, papriky, ale také dýně, cukety nebo zelí. Kedlubny sázejte postupně, abyste si zajistili stálou a dlouhodobou sklizeň. Květák snese při výsevu už teploty kolem 10°C, za vyzkoušení stojí i různé barevné odrůdy. Naopak papriky a okurky vyžadují pro výsev vyšší teploty. Vhodné jsou rašelinové květníky, kde si sazenice vytvoří bohatý kořenový bal. Následně je rovnou zasadíte, aniž byste přerušili jejich růst. Sazenice nepřelévejte, ale dbejte i na to, aby zemina neproschla příliš.

Připravte se na setí

Můžete začít vybírat a nakupovat semínka, postřiky a hnojiva. Zejména v případě kořenové zeleniny a letniček je lepší nakoupit čerstvá nová semínka. „Často se stává, že starší osení nevzejde a je pak potřeba dosévat. Také je potřeba být opatrní při nákupu neoznačených balíčků semínek. Nejen, že nemusejí vzejít, ale mohou do zahrady zanést choroby,“ varuje Daniel Brychta, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech. Při koupi semen by na balení měl být uveden název a sídlo dodavatele, český nebo latinský název druhu, odrůdy případně kategorie rostliny, hmotnost v gramech či počet semen. Vhodné také je, když balení obsahuje informace o doporučeném výsevu a způsobu pěstování.

Přesazujte zazimované rostliny

Nezapomeňte ani na kontrolu zazimovaných rostlin včetně květin, které lze pomalu začít připravovat k přesazování. Lze začít s muškáty, fuchsiemi a dalšími okrasnými trvalkami. „Přesazování není nijak složité. Vyndejte rostliny z květináčů, očistěte je od půdy a uschlých částí. Květiny přesaďte do čistých nádob, s drenážní vrstvou štěrku, která udrží vláhu v půdě, a vhodným substrátem pro balkonové rostliny, který obsahuje hnojivo na zhruba 6 týdnů. Preventivně je ošetřete fungicidním přípravkem.,“ radí Daniel Brychta.

Připravila: Katka Soušková

Zdroj informací: Hornbach
Zdroj fotografií: Gary Barnes
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků