Úskalí dovolené aneb na co byste si měli dát pozor

Léto je v plném proudu a spousta z nás balí kufry a míří za hranice všedních dní. Na dovolenou se těšíme dlouho dopředu a malujeme si ji v těch nejhezčích barvách. Jenže aby vám všechno vyšlo podle přání,připravte se předem na pár úskalí, jež vás mohou potkat.

Titulka pro: Úskalí dovolené aneb na co byste si měli dát pozor
Zobrazit fotografii v galerii

Mnoho dovolených se pokazí díky hádkám. Najednou totiž trávíte se svými nejbližšími spoustu času což samo o sobě může přinést napětí a hádky. Psycholog Karel Havlík ve své knize Psychologie pro řidiče upozorňuje na to, že první hádky nastávají mezi manžely už po prvních dvaceti kilometrech a to často ze zcela malicherných důvodů. Zkuste se tedy vyhnout vzájemné kritice (např. kdo co zapomněl doma, rady při řízení a podobně), nevytahujte aktuální rodinné problémy a soustřeďte se na pozitivní témata příštích společných prožitků. 

Odborníci také radí rozdělit si kompetence v rozhodování a odpovědnosti. Ujasněte si, kdo bude mít na starosti peníze a doklady, kdo bude mít konečné slovo v rozhodování o jednotlivých aktivitách na dovolené, výletech, nákupech a podobně, aby se dny společného oddychu neproměnily v rodinné šarvátky.

 

Nepracujte, otrávíte dovolenou sobě i rodině!

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete. Manažer lidských zdrojů ČSOB Martin Vejplacha k tomu dodává: „Důkladný odpočinek, ať již řadových zaměstnanců či vedoucích pracovníků, je pro správné a dlouhodobé fungování každé firmy velmi důležitý. Proto opravdu není žádoucí, aby byl člověk na dovolené obtěžován dotazy svých kolegů, musel vyřizovat e-maily či telefonáty zákazníků a podobně. Ideální je včas před dovolenou delegovat na své kolegy, případně podřízené důležité úkoly či se dohodnout na sledování svého pracovního e-mailu, přesměrovat veškerou komunikaci tak, abychom během volna nemuseli nic řešit a ani přemýšlet o tom, co se v zaměstnání děje.“

Obecně se nedoporučuje ani příliš sledovat např. politické události, které se dějí v naší domovině. Na dovolené se člověk opravdu nemá rozčilovat a je lepší věnovat pozornost krásám přírody, starobylé architektuře či cizím krajům a zvykům.

 

Nepřeceňujte své síly

Mnozí z nás se po celoročním sezení za pracovním stolem na dovolené sportovně ožijí a vrhají se do rozličných dobrodružství, ať už se jedná o různé adrenalinové zážitky nebo třeba náročné pěší či cyklistické túry. To může ve svém důsledku vést k různým nepříjemným nehodám od namožených svalů přes různé odřeniny, boule a podvrknuté kotníky až nedej bože k horším úrazům. Problémy také mohou nastat při plavání v moři, potápění a jiných vodních aktivitách.

Pokud se tedy chystáte na své zasloužené dovolené věnovat sportu, věnujte pozornost přípravě své kondice už nějaký ten týden dopředu a každopádně nepřeceňujte své síly, abyste se z dovolené nepřesouvali rovnou na nemocenskou. 

 

Připravila: Zuzana
Foto:  iStock
21. 7. 2014

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Vyvětrejte si v rodině

Vyvětrejte si v rodině

Jarní energie v březnu přinášejí jarní svěží vánek. Jeho úkolem je přinést nové a zdravé...

Titulka pro: FENG SHUI a harmonie vztahu

FENG SHUI a harmonie vztahu

Většina z nás už ví, že Feng Shui se využívá při zařizování domovů. Víte, kam...

Rok 2016 podle čínského kalendáře: rok Ohnivé Opice a letící hvězdy 2.

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Titulka pro: Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Jaké máte vztahy se svými Ex? Čtenářky se svěřují.

Potkat v mládí člověka, s nímž strávíme celý život, je výhra. Ne každé z nás...

Opice

Pořád se mluví o tom, které zvíře vládne danému roku. Víte, že každému roku vládne...

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy v dubnu podle Feng shui: Rozvíjejte svůj společný život

Vztahy jsou velmi důležitou součástí vašeho života.

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

FREESTYLE KOLOBĚŽKA

Zdravím, nemáte prosím doporučení, kde objednat ...

DETOX ORGANISMU

Jakým způsobem podstupujete detox organismu ? Hrozně ráda ...

TINKTURA

Ahoj, chtěla bych se zeptat jaké máte zkušenosti s ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2020, MeziŽenami.cz