Rodina

Jak se připravit na úskalí na dovolené

Léto je v plném proudu a spousta z nás balí kufry a míří za hranice všedních dní. Na dovolenou se těšíme dlouho dopředu a malujeme si ji v těch nejhezčích barvách. Jenže aby vám všechno vyšlo podle přání,připravte se předem na pár úskalí, jež vás mohou potkat.

Hádky

Mnoho dovolených se pokazí díky hádkám. Najednou totiž trávíte se svými nejbližšími spoustu času což samo o sobě může přinést napětí a hádky. Psycholog Karel Havlík ve své knize Psychologie pro řidiče upozorňuje na to, že první hádky nastávají mezi manžely už po prvních dvaceti kilometrech a to často ze zcela malicherných důvodů. Zkuste se tedy vyhnout vzájemné kritice (např. kdo co zapomněl doma, rady při řízení a podobně), nevytahujte aktuální rodinné problémy a soustřeďte se na pozitivní témata příštích společných prožitků.

Odborníci také radí rozdělit si kompetence v rozhodování a odpovědnosti. Ujasněte si, kdo bude mít na starosti peníze a doklady, kdo bude mít konečné slovo v rozhodování o jednotlivých aktivitách na dovolené, výletech, nákupech a podobně, aby se dny společného oddychu neproměnily v rodinné šarvátky.

Nepracujte, otrávíte dovolenou sobě i rodině!

Velmi důležité je odpoutat se v průběhu dovolené od svých pracovních závazků. Pokud to vaše práce vyloženě bytostně nevyžaduje, vypněte alespoň pro většinu dne svůj mobilní telefon, nevyřizujte žádné pracovní e-maily a pokud možno, na práci vůbec nemyslete. Včas před dovolenou delegujte na své kolegy důležité úkoly a dohodněte se na sledování svého pracovního e-mailu. Přesměrujte veškerou komunikaci tak, abyste během volna nemuseli nic řešit a ani přemýšlet o tom, co se v zaměstnání děje.

Obecně se nedoporučuje ani příliš sledovat např. politické události, které se dějí v naší domovině. Na dovolené se člověk opravdu nemá rozčilovat a je lepší věnovat pozornost krásám přírody, starobylé architektuře či cizím krajům a zvykům.

Nepřeceňujte své síly

Mnozí z nás se po celoročním sezení za pracovním stolem na dovolené sportovně ožijí a vrhají se do rozličných dobrodružství, ať už se jedná o různé adrenalinové zážitky nebo třeba náročné pěší či cyklistické túry. To může ve svém důsledku vést k různým nepříjemným nehodám od namožených svalů přes různé odřeniny, boule a podvrknuté kotníky, až nedej bože k horším úrazům. Problémy také mohou nastat při plavání v moři, potápění a jiných vodních aktivitách.

Pokud se tedy chystáte na své zasloužené dovolené věnovat sportu, věnujte pozornost přípravě své kondice už nějaký ten týden dopředu a každopádně nepřeceňujte své síly, abyste se z dovolené nepřesouvali rovnou na nemocenskou.

Připravila: Eva Šarfová

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Zdroj informací: kniha Psychologie pro řidiče, Karel Havlík, Portál 2005
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků