Kosmetika

Ochrana pleti před slunečním zářením: předejdete jejímu rychlejšímu stárnutí

Sbírání kytiček

Sluníčko má rád snad každý, a také se mnohým z nás líbí opálená pokožka. Abyste však na podzim „nezplakali nad výdělkem“, je třeba přistupovat ke slunění opravdu rozumně.

Vitamín D a více či méně tmavá pleť jsou jistě prima, avšak kromě těchto výhod mají životodárné paprsky svá rizika. Bavíme se o škodlivém vlivu UVA a UVB záření. Pozor si dejte hlavně na to, že příliš velká dávka slunečního záření představuje pro pokožku šok. U nás na to není zvyklá.

Ochranné přípravky

Zásadní je chránit svou pleť k tomu určenými krémy, jež disponují různě vysokými ochrannými faktory. „Číslo ochranného faktoru značí, kolikrát déle můžete být na slunci podle svého fototypu. V našich podmínkách je na jaře a v létě, pokud se intenzivně neopalujete, ideální SPF 20 až 25. Faktor by nikdy neměl být menší než 15, a to i když patříte k jedincům s tmavší pokožkou. Krém nanášejte minimálně 20 minut před sluněním, aby měl dostatek času se vstřebat. Při opalování na přímém sluníčku používejte na pleť faktor minimálně 50, jinak si zahráváte s předčasným stárnutím pleti,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Vrásky

Natírat pokožku přípravkem s ochranným faktorem je tedy samozřejmostí, myslete však na celé tělo. Důležité je používání těchto krémů také v době, kdy slunce není příliš vidět a vám se zdá, jakoby ani nepůsobilo. Stejně tak byste je měli používat, pokud například trávíte v práci hodně času u okna nebo jedete v autě. „Sklo sice blokuje UVB záření, ale okolo 50 procent UVA paprsků, které mohou pokožku spálit nebo způsobit její stárnutí, se dostane i přes něj. Denní expozice ultrafialových paprsků může nechráněné pokožce způsobit i dvakrát rychlejší stárnutí než u pleti, která je chráněná. Vrásky se díky sluníčku mohou prohlubovat kolem očí, úst a nosu,“ upřesňuje dermatoložka MUDr. Věra Terzijská. A dodává, že opomíjet byste neměli ani používání kvalitních slunečních brýlí. S nimi totiž nebudete mhouřit oči (časté mhouření mívá za následek vznik či prohloubení mimických vrásek kolem očí).

Více vody

Podpořit vláčnost pleti, která se v létě více namáhá a vysušuje, pomáhá pravidelná hydratace. „Pijte více vody, než jste zvyklé. Hydrataci pokožce rovněž dodáte formou k tomu určených pečujících přípravků,“ doporučuje Věra Terzijská.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: RP Clinic
Zdroj fotografií: Pexels
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků