V srdci Vysočiny

Město, do kterého se dnes vypravíme, má ve znaku bílého jednorožce umístěného na modrém pozadí. Žije tu necelých 6000 obyvatel a leží na Vysočině. Po poslední nápovědě a to té, že ho najdeme přibližně na poloviční cestě mezi Jihlavou a Telčí, je už řadě z vás jasné, že naším dnešním cílem je Třešť.

Titulka pro: V srdci Vysočiny
Zobrazit fotografii v galerii

náročnost: nízká
délka trasy: 7km (10km s prodloužením trasy k Váňovskému rybníku a židovskému hřbitovu)

Poznávací procházku začneme v samotném centru na náměstí T.G.Masaryka. Tady stojí mimo jiné i budova Městského úřadu, na které si můžeme podrobně prohlédnout už zmiňovaný znak města. Smutný okamžik našich dějin nás dostihne na přilehlém dvoře (dříve vězeňském), který je rozdělen na dvě části. V té první najdeme památník obětem Holocaustu autora Jana Sedláka. Na přiložené tabulce se dočteme smutnou skutečnost, že 14.5.1942 bylo z Třeště a okolí deportováno do vyhlazovacích táborů 107 občanů židovského vyznání. Ještě smutnější je fakt, že válku přežilo jen 9 z nich! Vyzděnou brankou projdeme do zadní části objektu. Při tom si vpravo od průchodu všimneme na zdi nápisu s datem 7.5.1945. Uvnitř nalezneme sousoší Oběti revoluce, které je dílem akademického sochaře Jaroslava Krechlera. Připomíná událost doslova posledních hodin 2. světové války, kdy zde bylo jednotkami SS zastřeleno 33 třešťských občanů. Na náměstí narazíme i na Muzeum Vysočiny, ve kterém je umístěná výstava betlémů (betlémářství tady mimochodem má 200letou tradici). A zmínit se musím též o vůbec největších slunečních hodinách v ČR, jejichž ručička dosahuje úctyhodné délky 8,21 metru. U nově zrekonstruovaného autobusového nádraží narazíme na místní kostel. Skutečným hříchem by bylo minout židovskou synagogu, která je díky podloubí opravdovou raritou svého druhu v Čechách.

Nechme si zbytek prohlídky Třeště na později a zamiřme na chvíli do přírody. Vydáme se ulicí Na Hrázi, dostaneme se na druhou stranu Třešťského potoka a ulicí Dr. Richtra (je to hlavní výpadovka na Jihlavu) budeme cca 600 metrů pokračovat až k benzínové pumpě. Tady nám turistický instinkt nedovolí jinak, než se vnořit vpravo do stromové aleje (179 dubů), která se severovýchodním směrem táhne do kopce až k obzoru, opravdu kam až oko dohlédne. Když vystoupáme nějaký ten nadmořský metr a vykoukneme z tunelu kmenů a korun ven, naskytne se nám krásný zpětný pohled na město. Kdo by se cítil nesvůj z tzv. divokého pochodu bez podpory turistické značky, toho hned uklidním. „Nekonečnou“ alej totiž jednou přeci jen opustíme (po necelém 1,5 km) a po chvíli narazíme i na už zmiňovanou turistickou značku, tentokrát modré barvy. Vydáme se po ní vpravo a rozhodně nás nečeká jen nudný pochod zpátky. Stromovou alej totiž vystřídá soustava rybníků. Postupně projdeme kolem těchto vodních ploch: Horní Obora, Střední Obora, Dolní Obora, Komora a Stupník.

Slíbil jsem dokončit prohlídku Třeště. Je úžasné, jak tady na sebe vše nádherně navazuje. Z přírody se naše smysly budou muset rychle přeorientovat zase na město. I když to vlastně takový skok nebude. Do cesty se nám sice postaví budova zámku, původně renesanční stavba ze 16. století, která momentálně slouží jako hotel, ale kolem je poměrně rozlehlý anglický park.

Zatím jsme se pohybovali v centru, na severu a na východě města. Kdo by však chtěl tvrdit, že prochodil Třešť s opravdu čistým štítem, ten se se mnou bude muset vypravit ještě na jižní okraj. Tady se nachází jednoznačně největší místní rybník (Váňovský) a nedaleko něj také židovský hřbitov.

Autor: Hynek
Foto: Hynek
28. 6. 2012

DISKUZE K ČLÁNKU

VLOŽIT PŘÍSPĚVEK
VSTOUPIT DO DISKUSE

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Titulka pro: Brumík doporučuje zajímavá místa

Brumík doporučuje zajímavá místa

Jelikož jste si oblíbili projekt, ve kterém si maminky navzájem doporučovaly tipy na výlety, přinášíme...

Bulharsko pláže

Ideální rodinnou dovolenou s malými dětmi si užijete na Slunečném pobřeží

Dovolená u Černého moře je vhodná pro rodiny s dětmi. Ceny za ubytování, jídlo a dopravu...

První pomoc na pěší výlety

První pomoc na pěší výlety

Co je dobré mít s sebou na túry a pěší výlety kromě kvalitní obuvi, funkčního...

Titulka pro: Není bota jako bota

Není bota jako bota

Naše nohy to nemají vůbec lehké. Za život můžeme nachodit i kolem 100 000 kilometrů…...

Titulka pro: BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

BRUMÍK A JEHO VÝLETY PO ČECHÁCH A SLOVENSKU

Brumík vám přináší tipy na výlety po Čechách i Slovensku. Vzít si můžete i Brumíkův...

Titulka pro: Cibulová slavnost a relaxace v termálních lázních

Cibulová slavnost a relaxace v termálních lázních

Máte rádi termální lázně? Navštivte o víkendu lázeňské městečko Laa a využijte možnost zvýhodněného vstupného...

NAČÍST DALŠÍ

INZERCE

ŽHAVÉ DRBY

BĚHÁNÍ

Ahoj, já bych hrozně ráda začala chodit běhat, ale nějak se ...

DOPLŇKY STRAVY

Dobrý večer, jaké berete doplňky stravy v dnešní době? Co ...

KOLOSTRUM

Četla jsem o kolostru a jeho účincích na podporu ...

DRBÁRNA

HORKÉ RADY

Bolest hlavy - migrény

Dobrý den, již pár let beru triptany na prevenci a ...

Domek

Dobrý den. Syn koupil hrubou stavbu a ma tam nějake ...

Bezbolestné trhání zubů

Dobrý den pane doktore, potřeboval bych spravit horní ...

PORADNA

© 2016, MeziŽenami.cz