Společnost

Václav Láska: Žiju v džungli, a pokud chci přežít, nemám šanci být dobrotivým člověkem

Sbírání kytiček

Václav Láska začal svou kariéru u policie a stal se až republikovým vyšetřovatelem, když zjistil, že jeho budoucnost se má odvíjet jiným směrem a stal se advokátem.

Odhalil trestné činy v Dopravním podniku hlavního města Prahy a podal trestní oznámení na trafikanty. A i když byl zpočátku považován za blázna, nakonec mu bylo dáno za pravdu. Dnes kandiduje na post senátora, na kterém chce dál pokračovat v boji s korupcí v České republice.

Advokát Václav Láska bojuje o titul Muže roku


Jste bývalý policista a nyní provozujete advokátní kancelář. Předpokládám, že jste vůdčí osobnost. Máte  problém s autoritami?

Už v mém psychologickém posudku před vstupem k policii – to mi bylo pouhých osmnáct let – stálo, že já jako zkoumaný jedinec mám sice vysokou inteligenci, ale nedoporučují mě ke kariérnímu růstu, protože neuznávám žádné autority.

Pracoval jste na kauzách Harvardských investičních fondů a krachu Investiční a poštovní banky. Bylo o pro vás těžké?

Měl jsem tehdy pocit, že policie není schopná kauzy vyšetřit. Neměl jsem k tomu podmínky ani lidi. Tehdejší policejní prezident přivedl před novináře deset policistů a prohlásil, že tento tým s Láskou spolupracuje. Ani jednoho jsem nikdy v životě neviděl. Zodpovědnost za to, že vyšetřování postupuje pomalu, tak logicky padla na mě. Tak jsem nakonec od policie odešel.

 

 

 

Kdyby jste měl možnost stát se neomezeným vládcem naší země, co by bylo vaším prvním úkolem?

O tohle bych rozhodně nikdy neusiloval. Předpokládám, že bych se po zbytek života utápěl ve výčitkách a pochybách, jestli takovou výjimečnou příležitost jsem nepromrhal špatným rozhodnutím.

Bojujete veřejně proti všem nepravostem, o kterých se dozvíte. Nebojíte se nebezpeční, které by mohlo na vás někde číhat?

Mám plné právo se domnívat, že mi někdo bude kvůli tomu usilovat o život. Přesto ve své činnosti nepolevuji.

Advokátní komora usiluje o jeho vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Celá věc se stále řeší.

Celý rozhovor si můžete přečíst v novém čísle magazínu Esquire, kde Václav Láska bojuje o titul MUŽ ROKU 2014.

Podpořit ho můžete i Vy, přímo na webu Esquire v on-line hlasování.
 

Připravila: Clara
Foto: www.laskavsenatu.cz
10. 10. 2014

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků