Bydlení

Vánoce se blíží. Jak si vyzdobit byt?

Milovnicí dekorací jásají, byť pomalu nevědí, čemu dát přednost – krásných vánočních doplňků je tolik! Abychom vám ušetřili čas, vybrali jsme ty nejzajímavější.

Domov můžete vyšperkovat v jednotném stylu, či jít opačnou cestou – kombinovat tradiční motivy s moderními prvky.

Barevné ladění

Chcete-li jít s aktuálními trendy, pak byste měli dát přednost zlaté barvě, která společně s odstíny champagne hraje zásadní roli. Není to nijak složité, zlatá zdůrazňuje sváteční atmosféru a tak jako tak se často používá. Pěkně ji doplní tradiční červená, nebo ji nahraďte neméně zářivou stříbrnou, v kombinaci s modrou, zelenou, fialovou.

Set nádobí, F&F Home, 999 Kč


Hodně svíček

I samotné svíčky můžou sehrát roli dekorace, byť jejich trvanlivost je pomíjivá. Společně s nimi vybírejte rovněž pěkné svícny. Časté je použití kalíšků, průhledných nebo s decentním motivem, jimiž plameny svíček krásně probleskují. Velmi efektně ovšem vypadají kovové svícny téměř kubistických tvarů. Některé se rovněž dají zavěsit.

Závěsný svícen Star, Bella Rose, 474 Kč.

Bezpečná záře

Nejen v rodinách s malými dětmi se uplatní světelné řetězy a jiné dekorace, využívající LED technologii. Výsledek je neméně půvabný a navíc bezpečný. Řetězy můžete položit také na stůl nebo na komodu či je zavěsit, třeba na kliku u okna.

LED dekorace 3 kusy, BlanchePorte, 349 Kč.


Ze zvířecí říše

Mezi letošní trendy patří motiv jelena, ten je k vidění všude. Dokonce i v podobě vtipné plyšové hlavy, kterou si můžete ozdobit stěnu. Ovšem pokud nedáte dopustit na soby, nebo jste na ně zkrátka zvyklí, máte je mít.

Hodně se prosazují také ptáčci v mnoho podobách a elegantní pávi. K vidění jsou dokonce i jako vánoční ozdoby na stromek, třeba o délce 20 a více centimetrů. Je zřejmé, že jeden výjimečný kousek bohatě postačí.

Páv o délce 25 cm, Apropos-shop, 890 Kč.


Vánoční ozdoby

Už několik let přetrvává velmi milý zvyk: vánoční baňky a jiné tvary nemusí zdobit jen stromek. Dnes jsou k vidění kdekoliv v bytě, jako milá připomínka blížících se svátků. Více ozdob můžete poskládat rovněž do průhledné místy a postavit ji třeba do středu stolu, místo tácu s cukrovím. Některé koule se prodávají se zploštělým tvarem, pak budou bez problémů stát na stole a poslouží jako jmenovky.

Skleněná baňka Glassor, od 64 Kč.

 

I rostliny zdobí

Šikovné ruce si jistě dokážou vyrobit aranžmá z přírodnin anebo třeba z oblíbené vánoční hvězdy. Není důvod se bát, stejně většinou platí, že vánoční hvězdu vnímáme jako podstatnou, avšak dočasnou záležitost (příští rok si koupíme novou). Z jedné rostliny můžete odstřihnout stonky a ty vložit do malých skleněných baněk, které zavěsíte třeba na lustr. Ovšem z vánoční hvězdy se dá vyrobit celá řada dekorací. I pěkných dárků.

Ukázka dekorace s využitím vánoční hvězdy, Stars for Europe

 

Připravila: Marcela
Foto: IKEA a archiv firem
10. 12. 2015


Diskuze: příspěvků