Bydlení

Vánoční dekorace: čím ozdobit svůj domov?

Nejkrásnější svátky roku se blíží mílovými kroky, ale nestresujte se zbytečně. Nákup půvabných vánočních dekorací ještě stihnete.

Letošní svátky se z pohledu trendů nijak významně neliší od těch minulých. Stále jsou v kurzu tradiční barvy, zejména pak bílá, červená, zlatá a stříbrná, přičemž větší důraz se klade právě na lesk. A na druhé straně je zase vidět příklon k tradicím. Inspirovat se můžete v naší fotogalerii.

1. Třpytivé svátky 

Pokud si také myslíte, že vánoční dekorace mají zářit, vybírejte z těch, jež se výrazně třpytí. Kromě lesklých metalických barev se „nosí“ klasika, tedy stříbrné či zlaté provedení. Zde je zásadní volit jednu z těchto dvou výrazných barev, navzájem by se „tloukly“. 

2. Do čeho dát svíčky 

Přestože se více prosazují světelné LED dekorace (a nejde jen o tradiční řetězy), bez několika zapálených svíček se patrně nikdo neobejde. Na výběr je mnoho tvarů, ale i tady lze vypozorovat několik tendencí: používají se tradiční kalíšky, dále neméně tradiční svícny (raději víceramenné) a pak takové, které současně fungují jako poutavá dekorace. Máte-li doma malé děti nebo zvířecí mazlíčky, dbejte hlavně na bezpečnost. 

3. Kam s ozdobami 

Dříve platilo, že se vánoční ozdoby zavěšovaly výhradně na stromek. Ale dnes je to jinak. Můžete si koupit nebo utrhnout několik větviček, na něž ozdoby zavěsíte, nebo je poskládat do průhledných skleněných nádob, případně položit na tác a „servírovat“. Milým zvykem se stává přidání jedné ozdoby k zabalenému dárku a mezi novinky poslední doby patří kulaté ozdoby se zploštělým dnem, které fungují jako jmenovky (používají se na svátečně prostřený stůl). 

4. Stromeček trochu jinak 

Ne každá domácnost si pořizuje živý vánoční stromek. Komu se nelíbí umělý, může si koupit některou z dekorací ve tvaru stromku, a postavit ji třeba na komodu, Ovšem najdete i prostorově výraznější „stromky“, například metrové či vyšší. Některé mají skutečně tvar dřeviny, jiné více využívají náznaku kmene a větví. Ovšem pokud na živý jehličnan nedáte dopustit, doporučujeme zapomenut na igelit, na který se stromek ve stojanu nezřídka staví-. Abyste opadané jehličí nesbírali po celém bytě, použijte dekorativní podložku. 

5. Svátky v zajetí nostalgie

Čím je člověk starší, tím častěji se ve svých vzpomínkách vrací do dětství. Zdá se, že tento fakt si výrobci a prodejci stále více uvědomují, a tak kromě moderních a dětských dekorací nabízejí rovněž takové, jež dýchají dobou minulou. K mání jsou hrací strojky, zvonkohry, nechybí rolničky, speciální stojánky na františky či purpuru a podobně. 


Text: Marcela 

Foto: Bonprix a archiv firem


Diskuze: příspěvků