Bydlení

Vánoční dekorace: jaký zvolíte styl?

Sbírání kytiček

Sjednotit v jednom duchu sváteční výzdobu bytu znamená vsadit na jeden styl. Díky němu lze ozdobit nejen stromeček, ale i každou místnost.

Baví vás retro, nebo dáváte přednost nadčasovému provedení? Rádi vzpomínáte na svátky strávené u babičky, či dáváte přednost všemu modernímu? Vyberte si styl, který je vašemu srdci nejbližší. 

Moderní pojetí Vánoc

Průhledné baňky, bílá a černá a minimalistické pojetí – moderní styl je úsporný. To ovšem neznamená, že taková výzdoba bude chladná a neosobní. Naopak. Inspirace vychází z tradic severských států, které si sice potrpí na jednoduchost, současně je pro ně důležitý aspekt útulnosti. „Minimalismus a severský styl je jedním z hlavních proudů současného designu, který se jednak navrací k přírodním motivům, na druhou stranu je mile extravagantní. Podkladovou barvu zastupuje sněhově bílá. Trendem jsou i zdobené transparentní ozdoby,“ uvádí Kateřina Tichá ze společnosti Glassor. 

Vánoční zvonek, 88 Kč, Glassor

Více nostalgie 

Kombinací větviček a šišek vykouzlíte útulnou atmosféru, kterou letos můžete ještě více podpořit zlatohnědou barvou, zelenou a bílou. Pak si i doma vytvoříte dojem zasněžené krajiny. S přírodou souzní také nahrazení kovových háčků na ozdoby lýkem nebo tenkým provázkem a vytvoření klidných zátiší. Samozřejmostí pak jsou výrobky ze dřeva (nezapomeňte si pořídit alespoň jedno malé prasátko pro štěstí). A jako u babičky si budete přidat díky keramickým dekoracím v tradiční bílé, hnědé, červené a zelené. Jak se vám líbí medvídci, koníčci či vláček? 

Porcelánové ozdoby Nostalgic Ornaments, 890 Kč/3 kusy, Luxury Table

Retro stále frčí 

Vánoční svátky ve stylu retro jsou zábavné. Už pár let se do českých domácností dostávají crazy sváteční dekorace, což je nejvíce patrné v segmentu vánočních ozdob. Ty se však čím dál častěji používají kdekoliv v bytě, nezdobí jen stromek. Tyrkysová, fuchsiová nebo svítivá zelená evokují pop-art 60. let a protože jde o velice výrazné dekorace, doplňte je něčím barevně i tvarově neutrálním. Nebo raději ne – postačí spojení s větvičkami jehličnanů. 

Skleněné hippie autíčko, 630 Kč, Le Patio

Nadčasové pojetí 

Andílci, hvězdičky, ptáčci, sněhuláčci, v poslední době také nostalgické baletky, a samozřejmě i domečky a stromečky… To vše můžete mít už ve skříni. A kdyby ne, pár kousků ještě v klidu dokoupíte. U nadčasových Vánoc se jen držte hlavní barvy, kterou vhodně dolaďte dalšími tóny. K bílé se bude hodit cokoliv, k modré a červené například zlatá, k zelené hnědá a béžová… Ještě přidejte hodně lesku, abyste i ty letošní svátky krásně blýskaly. Pokud se nebudou třpytit samotné dekorace, využijte sypané třpytky nebo průhledné textilie s pajetkami. 

LED vánoční domeček, 415 Kč, Magnet 3Pagen

Připravila: mar 

Foto: Luxury Table a archiv firem

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků