Domácnost

Vánoční stolování: jak nachystat štědrovečerní stůl

Sbírání kytiček

Blíží se finále. Vrcholem v celém předvánočním šílenství bude štědrovečerní večeře. Tady je několik rad, jak nachystat štědrovečerní stůl.

Výzdobu štědrovečerní tabule ovlivňují různé módní trendy, ale kromě toho má takováto sváteční tabule přeci jen svá pravidla. A je jedno jestli prostíráte moderně anebo podle tradic.

Na vánočním ubruse by pak mělo být uloženo slavnostní prostírání, které výborně dokreslí vánoční atmosféru. I když obvykle ubrus nepoužíváte, na Vánoce si jej přeci jen dopřejte. Neměly by chybět sváteční ubrousky, naleštěný příbor a slavnostní jídelní servis. Při kladení jídelního příboru dbejte na správné uspořádání. Předkrm a dezert jsou dnes již minimem, které by měla každá slavnostní tabule obsahovat.

Pak k talířům nachystejte slavnostní sklenice na vodu, aperitiv a případně i víno či něco tvrdšího. Nezapomeňte na kořenky. Je důležité, abyste měli vše potřebné po ruce, protože od stolu smí podle tradičních zvyků vstát pouze hospodyňka. Na stole byste měli mít také malý talířek s medem, nožem na krájení a mazání, náhradní lžičkou, párátky a sirkami.

Tradice velí, že by mělo být prostřeno ideálně pro jednoho navíc – pro zemřelého blízkého, anebo pro nenadálé hosty. Pozor! Pod talířem by se měla ukrývat mince anebo šupinka z kapra pro hojnost.

Tip: Pokud nemáte až tak velký stůl, jistě v těchto případech oceníte servírovací stolek. Na něj můžete po večeři i dočasně odložit špinavé nádobí, než ho uložíte do myčky.

Sváteční dekorace

Na sváteční ubrus naaranžujeme sváteční dekorace, adventní věnec, svíčky, či cokoliv dalšího vás napadne. Jednoduché vánoční aranžmá zvládne každý. Stačí větvička jehličí s několika přírodními ozdůbkami – šišky, jeřabiny, bukvice, plátky citronu nebo pomeranče, skořice, pentličky.

Je osvědčené volit nižší dekorace a nízké vázy, které nepřekážejí ve výhledu a nepůsobí na stole rušivě.

Barvu dekorací volte podle barev v jídelně nebo kuchyni. Pokud máte tmavší kuchyň, je vhodné ladit stůl do bílé a další barvou ho jen oživit. Bude působit prostorněji a světleji. Bílá ladí s každou místností. Jídelní stůl by měl mít svůj střed, do kterého umístíte třeba adventní věnec nebo svícen.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: www.houseofoak.co.uk/blog/post/christmas-dinner-table
Zdroj fotografií: iStock
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků