Bydlení

Vánoční stromeček: jak ho správně vybrat a starat se o něj. Zvolte správný druh a všímejte si jehličí.

Sbírání kytiček

Krásně nazdobený a rozsvícený stromek je neodmyslitelnou součástí Vánoc nejen u nás v Čechách, ale na celém světě. Ať už nosí dárky Ježíšek, Santa Claus nebo Děda Mráz, dává je právě pod stromeček.

Živý stromek je klasika, umělý zase dlouho vydrží. Prodej živých stromků právě začíná. Máme pro vás pár rad, jak si stromek vybrat a správně ho skladovat, aby vydržel až do Štědrého dne. 

Základní nabídka vánočních stromků 

Mezi řezanými stromečky převažuje smrk ztepilý, i když každý ví, že poměrně rychle opadá. Déle vydrží a téměř neopadává smrk pichlavý neboli stříbrný. Kromě smrků jsou v kurzu borovice, například lesní. Velice pěkně vypadá jedle kavkazská. Při nákupu si stromek důkladně prohlédněte. Všímejte si také barvy jehličí, která by měla být svěže zelená. Nenechte si vnutit stromeček už zabalený, na kterém nepoznáte rozložení větví. 

Správný výběr 

Při výběru je důležité zvolit vhodný druh a velikost. Zatímco rodiny s dětmi ocení větší stromek, starší lidé naopak raději volí menší vzrůst. Vhodný druh záleží spíše na osobním vkusu.

Skladování vánočního stromku 

Vánoční stromek lze pořídit i měsíc před Vánoci, ale musí se skladovat v chladném a tmavším místě. Ideální jsou tedy sklepy nebo garáže. Aby neuschl a zůstal přirozeně zelený, měl by stát ve vodě, která může dosahovat až ke spodním větvičkám. Vánoční stromek neumisťujte na slunce nebo do blízkosti topení. Až ho budete chtít připravit pro slavnostní chvíle, zkraťte mu kmen o 2 – 5 cm, postavte jej a připevněte do stojanu se zásobníkem vody. Nezbavujte ho kůry, která představuje zásobárnu živin. Až poté odstraňte síť, která ho obaluje. Díky nádobě na vodu s ukazatelem maximální hladiny docílíte toho, že stromek zůstane déle zelený a čerstvý. 

Pokud bydlíte v bytě a nevlastníte sklep nebo garáž, pořiďte si stromek až několik dní před Vánocemi. Jestli máte obavu, že vám na nákup stromku nezbude čas, využijte koupi stromku on-line s doručením domů. 

Vánoční stromek jako hrnkovka 

Další řešení nabízí koupě stromku v kořenáči. Posléze ho můžete vysadit na zahradě. Myslete však na postupnou aklimatizaci. Dopřejte mu proto nejprve několik dní na chladném, ale nikoliv mrazivém místě, tedy ve sklepě nebo na chodbě. Stejně postupujte při navrácení stromku na zahradu. V teple domova by jehličnan v kořenáči neměl zůstávat dlouho, dobu „pobytu“ počítejte na dny, nikoliv týdny. Odborníci doporučují nenechat ho doma déle než zhruba 10 dní. Jinak by se stromek mohl „naladit“ na jarní režim a po návratu do zimy by nebyl schopný dalšího růstu.

Likvidace stromu 

Pokud je to možné, neumisťujte vánoční stromek na koberec, usnadníte si tak úklid spojený s jeho manipulací. Pokud nemáte jinou možnost než ho postavit na koberec, dejte pod něj alespoň podložku, deku či vánoční papír. Úklid bude snadnější. Ze stromku sundejte všechny ozdoby a svíčky, pozor i na háčky. Následně stromek obalte třeba starým prostěradlem či něčím podobným, aby vám při přesunu neudělal zbytečný nepořádek. Pokud máte kamna nebo krb, můžete stromek nasekat na menší části a zatopit s nimi, nebo je nadrtit a dát na kompost. Stromek lze samozřejmě odvézt do sběrného dvora, a ve městech jej většinou můžete odložit vedle kontejnerů či popelnic a úklidová služba si s jeho odvozem a likvidací poradí. 

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Hornbach, OBI
Foto: Hornbach

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků