Domácnost

Velký vánoční úklid snadno, rychle a ekologicky

Sbírání kytiček

Vánoce se blíží a s nimi i velký předvánoční úklid. Pokud nepatří uklízení k vašim koníčkům a chcete ho mít co nejrychleji za sebou, přinášíme vám několik tipů, díky kterým bude vánoční úklid snadný, rychlý, efektivní a chcete-li, tak i ekologický.

Předvánoční úklidové vychytávky

Aby byl úklid snadný a účinný, přinášíme vám několik tipů na vychytávky, co si zamilujete. Než se ale do samotného úklidu pustíte, ujistěte se, že máte veškeré nezbytné vybavení, které budete při uklízení potřebovat. Ve vašem arzenálu by rozhodně nemělo chybět:

  • smetáček a lopatka, smeták
  • vysavač
  • hadr na podlahu nebo mop
  • hadr na úklid prachu nebo prachovka
  • hadr na skla a okna
  • ekologické čisticí prostředky (nebudete svou domácnost vystavovat zbytečné chemii).

Jděte na to s přírodními prostředky

Proč při úklidu preferovat ekologické přípravky? Ekologické prostředky na úklid mají přírodní složení, ale přesto s jejich pomocí dosáhnete stejných výsledků jako kdybyste použili výrobky chemické. Navíc jsou šetrné k přírodě, a to nejen svým složením, ale i obalem. Ekologický úklid není pouze módní záležitostí, ale je také praktický. Po úklidu váš domov nebude zapáchat po chemikáliích, ale naopak krásně vonět čistě přírodními vůněmi.

Vytvořte si plán vánočního úklidu

Arzenál již máte připravený, ale nevíte, kde a čím začít? Základem úspěšného vánočního úklidu je plán. Jak takový plán vánočního úklidu vypadá? Jednoduše si naplánujete, jak bude úklid probíhat, které místnosti budete uklízet a v jakém pořadí, ale hlavně jak. Čím podrobnější váš plán úklidu bude, tím vám půjde práce snáze od ruky. Předvánoční úklid nemusíte stihnout celý najednou, ale rozplánovat si jej do několika dní. Mytí oken můžete klidně zvládnout již během listopadu, společně s generálním úklidem skříně s potravinami.

Kdy se vrhnout na úklid kuchyně? Před i po vánočním pečení

Protože se pomalu, ale jistě, blíží doba adventu, dá se předpokládat, že hodně času strávíte u plotny při pečení vánočního cukroví. Připravte na to svou kuchyň generálním úklidem. Důkladně vyčistěte troubu, proberte zásoby surovin a dobře svou kuchyň vyciďte k dokonalosti. Jakmile budete mít vánoční cukroví napečeno, úklid kuchyně zopakujte. Tentokrát vám to zabere mnohem méně času, protože pouze uklidíte všechny povrchy, a to nejhorší již budete mít za sebou.

Koupelnu udržujte v perfektním stavu celoročně

Úklid koupelny by měl být samozřejmou součástí vaší týdenní uklízecí rutiny. Pravidelná výměna ručníků, mytí umyvadla, vany, sprchového koutu a toalety vám zabere několik minut. Stejně tak i vysávání a mytí podlahy. Aby byl úklid koupelny snazší, snažte se na umyvadle a na vaně či ve sprchovém koutě vystavovat minimum mýdel a šamponů. Právě jejich neustálé přerovnávání vám totiž zabírá zbytečně moc času.

Používejte vůně a přivítejte doma Vánoce

Svůj domov po úklidu provoňte pomocí esenciálních olejů. Protože se již blíží Vánoce, pořiďte si zásoby tradičních vánočních vůní. Po návratu z práce vás může přivítat vůně perníčků, jablek se skořicí, svařeného vína, pomeranče nebo například vůně jehličí. Oleje nemusíte používat pouze do aromalamp a koupelí, ale několik kapek lze přidat i do ostatních přípravků, například při mytí podlahy kápněte do kýble s vodou a saponátem několik kapek esenciálního oleje. Změnu okamžitě pocítíte.

Nenechte se vánočním úklidem zastrašit a připravte se na něj včas. Čím dříve si sestrojíte pečlivý plán a nakoupíte nezbytné přípravky, tím dříve si budete moci začít odškrtávat splněné položky ze seznamu. Aby nebyl vánoční úklid náročný, začněte s ním již během listopadu a rozplánujte si jej do několika dní.

Komerční prezentace

Zdroj informací: DM
Zdroj fotografií: Andrew Angelov Shutterstock.com
Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků