Akce

Veselí kostlivci

Sbírání kytiček

Ne, opravdu nechceme nikoho děsit, jen jsme si vypůjčili část názvu výstavy, která potrvá do 4. března v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur.

Muzeum najdete v Praze, na Betlémském náměstí, samotnou výstavu pak v přízemí. Oficiálně se jmenuje Veselí kostlivci – jak se slaví v Mexiku a pod tímto názvem si můžete představit lidové oslavy církevního roku v Mexiku i v českých zemích. Výstava je rozdělená na mexickou a českou část a spojujícím pomyslným mostem je pak masopust, který probíhá v obou kulturách. Mexickou část doprovázejí současné fotografie dušičkových oslav a dalších tamějších svátků, českou část doplňuje soubor fotografií maskovaných postav jihočeského Masopustu.

Oslavy po mexicku
Zcela zvláštní formu má v Mexiku svátek zemřelých, který vrcholí stejně jako u nás 2. listopadu. V mexickém pojetí je velkou společenskou událostí s podtextem veselé oslavy života. Vzhledem ke své unikátní podobě byl dokonce zařazený mezi jednu z památek nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Svátek propojuje křesťanskou víru s předhispánskými prvky a obyčeji etnického náboženství. Podle mexické verze přicházejí duše zemřelých v dušičkovém období na zem, aby navštívily své pozůstalé příbuzné. Ti jim na hroby pokládají květiny, ovoce, pečivo i nápoje a drží zde noční stráž, během které na hrobech hodují v rituálním kontaktu s dušemi zesnulých. V obchodech a na tržištích se jako dárky prodávají cukrové a čokoládové lebky a veselí kostlivci z nejrůznějších materiálů. Mexičané pojímají smrt jako součást života, který na Dušičky bujaře oslavují i průvody v maskách koster a dalších monster.

Předvánoční svátky
Nezahrnují v Mexiku jako v českých zemích Mikuláše nebo obchůzky Lucií, ale hojně se tu oslavuje svátek Panny Marie Guadalupské – národní světice Mexika, který připadá na 12. prosinec. Vánoce samy mají mnoho odlišných momentů a k nim patří například posady – obchůzkové hry se zpěvy. Jejich námětem je hledání noclehu Panny Marie a Josefa v Betlémě. Chcete jinou zajímavost? Vaše ratolesti bude bavit piňata, při které skupiny dětí se zavázanýma očima rozbíjejí papírové kontejnery různých tvarů, naplněné bonbóny a zavěšené na strom. Dárky u nás spojené s Vánoci mexickým dětem podle tradice nadělovali až Tři králové. Nicméně dnes už řada potomků dostává dárky nejen od Tří králů, ale také na Vánoce od Ježíška a dokonce i Santa Clause. Mexická část výstavy končí karnevalovým průvodem, který volně přechází v masopustní průvod odehrávající se v českých zemích.

Chcete se o výstavě dozvědět více? Její součástí jsou doprovodné programy, přehled najdete na internetu: www.nm.cz

Připravila: Marcela
foto: archiv Národního muzea
15. 2. 2012

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků