Kosmetika

Vlasy v hlavní roli

Krásné, bohaté, lesklé a zdravé vlasy jsou beze sporu naší ozdobou i předmětem obdivu. Nejedna z nás dělá všechno proto, aby takové vlasy měla.

I když některé skutečnosti ovlivnit nemůžeme, máme dnes dostatek prostředků k tomu, aby vlasy každé z nás vypadaly co nejlépe. K tomu nám pomáhají nejrůznější přípravky k péči o vlasy.

Dnešní péče zahrnuje mnohem více než pouhý šampon a kondicionér. Na trhu nalezneme širokou paletu doplňkových přípravků, jakými jsou nejrůznější vlasové masky, séra a speciální stylingové výrobky, které jsou vyvinuty s ohledem na různé typy vlasů a jejich potřeby.

Co víme, či nevíme o vlasech.

Denně ztrácíme okolo 50 vlasů, a to i v případě, že máme zdravé vlasy. Tato ztráta je nahrazována novým nárůstem. Blond vlasy vyrůstají velmi bohatě, ale jsou jemnější než vlasy tmavé a rezavé. Pro zdravý vzhled vlasů je nutná výživa zevnitř i zevně. Výživa a regenerace vlasů probíhá ve vlasové cibulce při odpovídajícím přísunu živin nezbytných k růstu zdravých vlasů a měly by být dodávány stravou. Jsou to: křemík, železo, biotin, vápník a zinek. Tyto látky se nacházejí například v celozrnném pečivu, rýži, čerstvé zelenině, rybách, mléce a vejcích.

Samozřejmě existují i speciální kombinace účinných složek, které můžeme dodávat v podobě potravinových doplňků. Vlasy reagují na veškeré změny v celém organizmu. Intenzivně vypadávají po prodělané nemoci, po nebo při stresu, po léčbě některými léky, po porodu atd. Také nesprávně provedené kadeřnické úkony ovlivňují vzhled vlasů. Jsou drsné, matné a lámavé.

Čisté vlasy jsou dnes již samozřejmostí, proto vlasy myjeme podle potřeby. Při mytí mastících se vlasů pokožku masírujeme velmi jemně a vyvarujeme se příliš horké vody. Mohlo by dojít ke zvýšené produkci mazu. Také časté nešetrné kartáčování může být příčinou zvýšeného maštění vlasů. Pro zlepšení vzhledu a regeneraci vlasu jsou nutné preparáty, kterými působíme na vlas zvenčí. Moderní firmy nabízejí řešení pro každý typ vlasů v podobě několika vlasových řad. Například pro vlasy suché, mastné, barvené, melírované, světlé, tmavé, rovné, kudrnaté, narušené, stárnoucí, bez objemu i nepoddajné.

Jak pro své vlasy vybrat vhodnou péči?

Základní výběr šampónu a kondicionéru je dobré udělat podle toho, zda jsou vlasy suché, nebo mají sklon k předčasnému maštění. Příliš odmaštěné vlasy ztrácí vitalitu a lesk, účes nedrží tvar. Po každém i velmi šetrném umytí je ochranná vrstva oslabena a je nutné doplnit potřebnou výživu použitím vhodného kondicionéru nebo vlasové masky. Potom již stačí použít některý ze stylingových přípravků a vlasy upravit obvyklým způsobem.

Pro suché vlasy jsou vhodné masky i zábaly a také produkty pro zvýšení lesku. Mastným vlasům spíše vyhovují lehké kondicionéry a přípravky pro udržení objemu, který díky maštění rychle ztrácejí. U stylingu velmi jemných vlasů pamatujte na známé heslo – méně je víc. Příliš mnoho laku na vlasy škodí všem typům vlasů. Při sušení vlasů horkým vzduchem držte vždy vysoušeč od vlasů v patřičné vzdálenosti a nastavte tu nejnižší možnou teplotu, aby nedošlo k jejich poškození.

Pro dnes velmi oblíbené žehlení vlasů zvolte raději žehličku s keramickým povrchem a regulátorem teploty. Vaše vlasy si zaslouží jemné zacházení i při česání. U dlouhých vlasů začínejte česat vždy od konečků a postupujte směrem k hlavě. Předejdete tím jejich zacuchání a následnému přetržení.

Některá fakta o vlasech:

  1. množství, barva, síla i tvar vlasů jsou vrozené a neměnné, hraje zde roli dědičnost
  2. dětské jemné vlásky postupně zesilují, přibývá pigmentu, v pubertě se více mastí a po skončení puberty získají konečný vzhled
  3. vlasy se liší u jednotlivých lidských ras: bílá rasa má zastoupeny všechny barvy a tvary vlasů, černá rasa má vlasy černé a kučeravé, žlutá rasa černé a rovné
  4. tvar průřezu vlasu rozhoduje o jeho konečné podobě: průřez kruhový = rovný vlas, průřez oválný = zvlněný vlas, průřez zploštělý = spirálovitě stočený vlas, nejhustší, ale nejslabší bývají vlasy světlé, nejsilnější jsou vlasy rusé, i když jich bývá méně
  5. vlasy vyrostou v průměru o 1 – 2 cm za měsíc a v mládí rostou rychleji
  6. během života se nevytvářejí žádné nové vlasové folikuly, naopak jich spíše ubývá
  7. vlasovými přípravky nemůžeme ovlivnit hustotu vlasů, můžeme však výrazně zlepšit jejich kvalitu.

Autor: Marie Mandelíková

Zdroj informací: www.hairscientists.org/hair-and-scalp-conditions/nutrition-and-hair-health, www.canyonranch.com/well-stated/post/essential-nutrition-for-healthy-hair/
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků