Zdraví

Vliv stravy na to, jak se potíme

Pocení je snad každému nepříjemné, ale víte, že je pro naše tělo prospěšné? Zajišťuje totiž udržení stabilní tělesné teploty, takže nás chrání před přehřátím.

To, jak se kdo potí nebo nepotí, je do jisté míry dané geneticky. Avšak i zde jsou faktory, které můžeme do jisté míry ovlivnit sami. Stačí se řídit následujícími jednoduchými pravidly. 

Dostatek vody! 

Nejdůležitější ze všeho je dodržovat pitný režim. Domněnka, že pokud budeme méně pít, tak pocení omezíme, je mylná. Potit se budeme pořád stejně, a navíc hrozí dehydratace. Obzvláště v letních měsících je třeba myslet na to, abychom měli dostatečný příjem tekutin. Nejlepší je mít stále na očích lahev s vodou, díky tomu nebudeme na pití zapomínat. 

Vhodné potraviny 

Nejen pitným režimem můžeme dosáhnout toho, abychom měli v těle dostatek vody. Doporučuje se do jídelníčku zařadit také potraviny bohaté na vodu. Ty není v letním období těžké sehnat. Vhodné jsou melouny, jahody, listový salát, okurky, cukety nebo třeba rajčata. Možností je mnoho. Jezte zeleninové a ovocné saláty, tělu tak dodáte nejen vodu, ale i vitamíny. Do jídelníčku se také doporučuje zařadit ořechy a libové maso. 

Minerály a vitamíny 

Je velmi důležité tělu dodávat dostatek vitamínů a minerálních látek, nedokáže si je totiž vyrobit samo. Jejich přísun si zajistíme vyváženým a pestrým jídelníčkem. Minerální látky, jako jsou hořčík a vápník, mají na pocení velký vliv. Pokud jich máme v těle nedostatek, může to způsobovat zvýšené pocení a také tolik nechtěný zápach. V případě, že pociťujeme nedostatek hořčíku, je dobré do svého pitného režimu zařadit minerálky, které ho obsahují. Vápník zase najdeme především v mléčných výrobcích. Ne každý je má však rád, mnohým z nás nedělají dokonce vůbec dobře. V tom se vyplatí vsadit na mák! Obsahuje až 3x více vápníku, než mnohé sýry. 

Bylinky 

Největším přírodním bojovníkem proti pocení je bezesporu šalvěj lékařská. Stahuje potní žlázy a působí v mozku na centrum tepelné regulace. Pro zmírnění pocení je dobré si z ní vařit čaj, ale můžeme ji použít i do koupele. Zároveň funguje i jako skvělé dochucovadlo. Je vhodná na ryby, pečené maso, do salátů, ale i do pečiva. Její nesporná výhoda je v množství jejích léčivých účinků na různé neduhy. Yzop lékařský dokáže znásobit účinky šalvěje, a proto je dobré používat tyto bylinky společně. 

Co bychom naopak měli vynechat? 

Alespoň v letních měsících bychom se na čas měli vzdát potravin, které naopak pocení podporují. Mezi ně patří zázvor, pepř, chilli, pálivé papriky, ale i kari. Úplně bychom se měli vyhnout již hotovým kořenícím směsím, které často obsahují velké množství přidané soli. Samostatnou kapitolou je brukvovitá zelenina. Do této kategorie patří květák, brokolice či kapusta. Tyto druhy sice obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek, ale jsou také plné sirných sloučenin, které se dostávají z těla ven právě potem a mohou způsobovat nepříjemný odér. V neposlední řadě je také nutné zmínit kofein a alkohol. Káva a další nápoje obsahující kofein nás sice nabudí, ale tím pádem se zvýší i tlak a více a rychleji se potíme. To samé platí i o alkoholu. Když už máme chuť na skleničku, je lepší dát si vinný střik, než tvrdý alkohol.

Připravila: Katka Soušková
Zdroj: Rexona 
Foto: Bruno Sramgnon Pexels


Diskuze: příspěvků