Bydlení

Vstupní hala a předsíň podle Feng Shui

Vstupní hala a předsíň souvisí s energiemi vstupu. Je to první místo v interiéru, kam energie vstoupí.

Energie vstupu

Proto vstupní místnosti ovlivňují kvalitu energie, která k nám do domu přichází. Stejným způsobem tyto místnosti ovlivňují i energie člověka. Vytváří se zde první dojem z interiéru. Člověk si zde utváří náladu, se kterou bude vstupovat dál. Vstupní místnost vám může přivodit náladu příjemnou, radostnou či rozpačitou, nerudnou, až vzteklou (to většinou v případě, kdy každý den při příchodu domů několikrát zakopnete o něčí boty, pohozené tašky, nebo se na vás z věšáku řítí kupa bund a kabátů, které již několik měsíců nikdo neuklidil).

Jak na vás zapůsobil vstup do domu či bytu, s tím pocitem pak vcházíte do interiéru. A podle toho se také chováte k rodině. Vstupujete-li den co den nerudní a naštvaní kvůli nepořádku v předsíni, jste pak takoví i na svého partnera či děti. Když vás naopak vítá krásný a uklizený prostor, máte příjemnou náladu a tu pak předáváte i ostatním členům domácnosti. Takže opravdu stojí za to věnovat tomuto prostoru patřičnou pozornost. Náladu v rodině (ale dlouhodobě i ve vašem životě) často ovlivňuje právě tento prostor.

Plynutí energie

Vstupní prostory patří podle Feng Shui k tzv. Gua 1, ke kterému se váže element voda. Energie vody potřebuje hlavně volně plynout. Proto je velmi důležité, aby v předsíních a vstupních halách nebyly žádné překážky. Vstupní dveře se proto musí dát volně otevřít, pokud možno dokořán. Nesmí za nimi být ani žádný nábytek či zeď, které by tomuto širokému otevření bránily.

Dále se zde musíme vyvarovat častému zlozvyku, vše ze sebe „shodit“ a dělat, jako že předsíň není pro nás tak důležitá Tedy nemůžeme boty jen tak pohodit do prostoru, stejně tak tašky, kabáty nesmíme vršit na věšáku. Boty bychom měli umístit do botníku, svršky pak do šatní skříně a tašky také do nějaké uzavíratelné skříně či komody. V předsíni by měl být jen jednoduchý věšák pro návštěvy. Nebo pro případy, kdy venku prší a naše svršky musí před uložením oschnout. V takovém případě je pak ale nesmíme zapomenout uklidit.

V předsíních by také neměl být nábytek, který by „zatarasil“ volný vstup do prostoru, nebo který ostrým rohem míří na vstupní dveře. Nábytek by zde neměl být těžký, protože by nám přinášel tíhu do života. Dále není vhodné mít zrcadlo naproti vstupním dveřím. Nemělo by nás odrážet zpět při příchodu domů. Když už se zmiňujeme o zrcadlech, jeho velikost musí být taková, že nejvyšší člen rodiny se zde vidí celý, nebo minimálně od pasu nahoru. Zrcadlo nesmí nikomu „usekávat“ hlavu nebo část hlavy.

Naproti vchodu by také nemělo být WC, aby nebylo to první, co uvidíme, když se domů vrátíme. Ve vstupních prostorách bychom měli podpořit energii vody. K té patří modrá nebo černá barva. Tuto barvu můžeme využít k výmalbě na stěnách, na podlaze nebo různými doplňky, obrazy apod. Vodu můžeme využít i obrazově: např. obrázek s volně plynoucí řekou (ne vodopády nebo příliš rychlá horská bystřina).

Dostatek světla

Tím, že předsíně a haly patří do Gua 1, můžeme využít i numerologii k posílení těchto prostor. Proto je zde klíčové slovo vycházející ze slova jedna a to je jednoduchost. Nemělo by zde být příliš mnoho nábytku, mnoho doplňků apod. Ideální je mít zde vše po jednom, využít solitéry. Dále je důležité, aby v těchto prostorách bylo hodně světla. Ideální je světlo denní, ale často se stává, že zde nejsou okna. Proto dbejte na velmi dobré světlo. Ideální je jedno (jednoduchost) velké centrální světlo, které celou místnost osvítí. Kdykoliv budete v těchto prostorách, rozsviťte si.

Energie vody patří k naší životní cestě a ta má být světlá a jasná. Jinak se nám může stát, že bude nepřehledná. Nebudeme mít v životě jasno kam jdeme, proč tam jdeme. Na své cestě životem budeme přehlížet své příležitosti apod.

Dlouhá chodba

Další věc, které je třeba věnovat pozornost, je případ dlouhé vchodové chodby. Dlouhá chodba má tendenci energii zrychlovat. Proto je důležité učinit opatření k jejími zpomalení, aby cesta našeho života plynula příjemně a ne zbrkle a bezhlavě. Zpomalení můžeme vytvořit tím, že doprostřed zavěsíme mohutnější lustr, který bude vytvářet překážku rychlému plynutí energie. Můžete zde také zavěsit nějaký závěsný doplněk. Rychlost můžete také zpomalit kusem nábytku, který na jednu stranu chodby umístíte. Když je chodba moc úzká a my zde nemůžeme nic umístit, tak alespoň na podlahu dáme kobereček či nějakou předložku, která zmírní rychlost energie.

Většina lidí vstupním prostorám nevěnuje příliš velkou pozornost. Když si ale uvědomíte, že vám do života přináší první dojem, pak si uvědomíte, že přeci jen bude lepší, když tyto prostory upravíte tak, aby vám do života přinášely jen to nejlepší.

Autor: Jiří Čerňák

Zdroj informací: Akademie štěstí
Zdroj fotografií: Pixabay

Diskuze: příspěvků