Kvalitní vchodové dveře jsou alfou a omegou zabezpečení domácnosti. Chrání proti nezvaným hostům. Ty skutečně kvalitní zvládnou svou funkci i po desítky let. Kromě výběru správných bezpečnostních prvků je ale důležité dbát na jejich pravidelnou údržbu a kontrolu všech součástí.
Projděte si bezpečnostní normy
Jedním z nejpodstatnějších parametrů při výběru vchodových dveří je jejich bezpečnost. Normy ČSN dokonce definují 6 bezpečnostních tříd dveří, rozdělených na základě odolnosti proti vloupání.
„Bezpečnostní třída 6 je určena objektům s nejvyššími bezpečnostními požadavky. Dveře této třídy se testují na odolnost proti útokům s elektrickými dvouručními nástroji a poskytují ochranu například v muničních skladech. Dveře třídy 1 představují naopak nejnižší úroveň ochrany. Jsou vhodné pro prostory s nízkým rizikem, kde bezpečnost není hlavním kritériem,“ vysvětluje Radek Lávička ze společnosti BAUHAUS s tím, že k otevření těchto dveřích stačí pouze základní nástroje či vykopnutí. Snadno je otevře i nezkušený zloděj.
K zabezpečení bytů se nejčastěji používá bezpečnostní třída 3 nebo 4. Třetí třída je standardem pro rodinné domy a byty. Tyto dveře chrání před útoky zkušenějších zlodějů, kteří používají hrubou sílu a nástroje jako páčidla, klíny nebo vrtačky. Tyto dveře představují optimální volbu pro obytné objekty. Čtvrtá třída se používá pro ochranu cennějších objektů a míst, kde hrozí útoky zkušených zlodějů. Dveře této kategorie odolají pokusům o vniknutí i při použití pokročilejšího nářadí a metod. Typicky jsou využívány pro zabezpečení zbraní, uměleckých děl nebo obchodních prostor.
Výběr správného materiálu
Zamyslete se také nad materiálem, ze kterého mají být vchodové dveře vyrobeny. Materiál má vliv nejen na zabezpečení vašeho domova, ale i na tepelnou izolaci, odolnost vůči povětrnostním vlivům a celkovou estetiku.
Ocelové dveře
Jsou oblíbené díky své robustní konstrukci a vysoké odolnosti vůči pokusům o vniknutí. Jedná se o pevný materiál, který je těžké prorazit nebo poškodit. „Ocelové dveře často obsahují vícebodové zamykací systémy a zesílené zárubně, díky čemuž představují pro potenciální zloděje překážku. Ocel však není ideální z hlediska tepelné izolace. Tento problém lze řešit výplní z izolačních materiálů, například polyuretanovou pěnou,“ zmiňuje Radek Lávička. Ocelové dveře jsou zpravidla odolné vůči povětrnostním vlivům. Při pravidelné údržbě mohou vydržet bez většího opotřebení po mnoho let.
Dřevěné dveře
Nabízí přirozený vzhled a dobré izolační vlastnosti. Masivní dřevo je špatný vodič tepla, pomáhá tak udržovat teplo uvnitř domu. Pro maximální bezpečnost je však potřeba volte tvrdé dřevo, jako je například dub nebo mahagon. Dřevěné dveře jsou náchylnější k vlhkosti, slunečnímu záření i hmyzu. Proto je pravidelně udržujte. Při správné péči však mohou dřevěné dveře nabídnout dlouhou životnost i atraktivní vzhled.
Plastové dveře
Vyznačují se dobrou tepelnou izolací a minimálními nároky na údržbu. Moderní plastové dveře jsou vyrobeny z vícekomorových profilů, které vytvářejí vzduchové kapsy fungující jako izolační bariéra. „Taková konstrukce snižuje tepelné ztráty. Ohledně bezpečnosti mohou být plastové dveře méně účinné než ocelové nebo dřevěné, ale vyztužené modely s ocelovými prvky a bezpečnostními zámky poskytnou také adekvátní ochranu,“ dodává Radek Lávička. Plastové dveře jsou odolné vůči povětrnostním vlivům a vlhkosti. Při správné instalaci mohou svým majitelům nabídnout dlouhou životnost.
Připravila: Romana Franck