Krása

Výrazné lícní kosti – nový trend v estetické medicíně

Sbírání kytiček

Zatímco před několika lety se celý svět zbláznil do zvětšování rtů na plné a svůdné, dnešním trendem jsou vysoké vymodelované lícní kosti, a pod nimi mírně propadlé tváře.

Zákroky, které toto umožňují, patří dnes mezi nejžádanější. Mnoho pacientů přichází k chirurgům nebo dermatologům s fotografií Angeliny Jolie a otázkou, jak získat její lícní kosti.

Když se podíváte na starší obrázky této herecké divy, je patrné, že dříve měla méně výrazné lícní kosti. A protože i v mládí byla Angelina hubená, předpokládám, že změnou není razantní zhubnutí, ale virtuózní práce chirurga. 

Existují studie, které předkládají hned několik důvodů, proč podvědomě vnímáme vysoké lícní kosti jako hezké. Tento rys nám říká, že žena ztratila svůj obličejový „baby fat“, a dosáhla tak věku pohlavní zralosti. Navíc, lidé s výraznými lícními kostmi vzbuzují větší důvěru, působí spolehlivěji, a tím se zvyšuje jejich atraktivnost. A je i třetí důvod, proč si ženy po čtyřicítce nechávají zvětšit oblast lícních kostí – tato modelace totiž zároveň zajistí lifting střední části obličeje. 

Já si dávám zvýrazňovat lícní kosti už od svých čtyřicátých narozenin. Prohlédněte si fotografie:

Na obrázku v bílých šatech je patrný nepřirozený přechod mezi zvětšením lícních kostí a propadlými tvářemi. Fotografie byla zhotovena těsně po zákroku a zachycuje ještě otok v oblasti lícních kostí. Na úvodním záběru je už přirozený výsledek. 

Jaké jsou metody zvýraznění lícních kostí a zeštíhlení tváří pod nimi? 

Osobně využívám pro zvětšení lícních kostí injekce kyseliny hyaluronové o vysoké hustotě. Kyselina hyaluronová je čirý hustý gel, kterým se dají lícní kosti krásně vymodelovat. Používám značku Princess Volume. Je to bezpečný a prověřený materiál, zlatý standard mezi výplněmi kyseliny hyaluronové. Zákrok podstupuji jedenkrát ročně, protože kyselina hyaluronová není trvalý materiál, a přibližně do roka si ho tělo zmetabolizuje. 

Tváře pod lícními kostmi mám štíhlé geneticky, a také proto, že jsem podstoupila MACS lift, což je chirurgický zákrok, který „vytáhne“ povolenou kůži a tkáně pod ní. MACS lift stačí podstoupit jednou až dvakrát za život. 

Kromě kyseliny hyaluronové jsou k dispozici i další metody: 

Modelace oblasti lícních kostí vlastním tukem. 

Tuto plastickou operaci provádíme i u nás na klinice. Nutné je však počítat s tím, že vám tuk na novém místě zůstane napořád. Proto ho chirurg raději dává při první modelaci méně, a po určité době ho může přidat. Metoda je rozsahem mnohem složitější než modelace kyselinou hyaluronovou, protože chirurg vám nejdříve musí odsát tuk, který posléze aplikuje do obličeje. 

V zahraničí se odstraňuje tuk z oblasti pod lícními kostmi buď liposukcí, nebo chirurgicky. 

Odstraňují se tzv. Bisha tukové polštářky nebo hrudky. Tato metoda není v ČR moc známá, a také řada zahraničních chirurgů tuto operaci nedoporučuje kvůli nežádoucím účinkům. Pacientky, které ve věku 20 až 30 let podstoupí tuto operaci, mají prý ve starším věku po 45. roku života velmi propadlé tváře a hranaté črty tváře. 

V zahraničí se vyplňují lícní kosti i silikonovými implantáty. 

Naši chirurgové tuto metodu nemají v oblibě, protože obličej pak může vypadat nepřirozeně.

 

Marlene Dietrichová, jak praví pověsti, si nechala odstranit 4 zadní zuby na každé straně, aby její lícní kosti vypadaly vystouplejší a tváře zapadlejší. Naši specialisté mají k této metodě odmítavý postoj, protože tak traumatické zákroky jen kvůli kráse jsou nerozumné. Sice tímto způsobem můžeme docílit jistého efektu propadlých tváří, ale určitě ne zvýraznění lícních kostí. V Hollywoodu se šušká, že tuto metodu podstoupily i sestry Olsenovy. Doufám, že je to jen „kachna“. 

V dolní části obličeje mohou být někdy velmi silné žvýkací svaly, které brání efektu štíhlých tváří. Někdy se do nich aplikuje Botox, který je na pár měsíců vyřadí z funkce, avšak tento zákrok může způsobit svalovou dystrofii. 

Na co si dát pozor 

Mně osobně připadá kyselina hyaluronová jako velmi efektní a bezpečný způsob modelování lícních kostí. Možná bych upozornila, že lidé, kteří touží po obrysové plastice výplněmi a jsou náchylní k otokům, by se měli tohoto zákroku vyvarovat. Kyselina hyaluronová na sebe totiž váže molekuly vody. 

Člověk s takovými potížemi může mít v ošetřené oblasti výrazný a dlouho přetrvávající otok. Takový pacient by se měl nejdříve věnovat léčbě stávajících onemocnění, které mají za následek vznik otoků. Většinou jsou to endokrinologické a gastroenterologické nemoci, nebo ledvinová nedostatečnost. 

Autor: Anna Brandejs, majitelka pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic anna.brandejs@brandeisclinic.cz

Přidat na Seznam.cz

Přidejte si MeziŽenami.cz na hlavní stránku Seznam.cz.

Diskuze: příspěvků