Děti

Vysvědčení je za dveřmi: nestresujte děti ani sebe

Než váš potomek předloží vysvědčení a vy začnete láteřit, že takhle to už dál nejde, zamyslete se nejprve sami u sebe. Je vůbec nutné se tak moc rozčilovat?

Konec června je každý rok v mnoha rodinách jako přes kopírák. Děti se bojí, co rodiče řeknou na jejich vysvědčení, a dospělí se nervují, jak ty známky nakonec dopadnou.

Na co pozor

Rodiče často neuváženě vyřknou hrozby, které nemyslí doslova, třeba: „Se špatnými známkami se domů nevracej.“ Mnohé děti však nedokážou vyhodnotit míru nadsázky a rozhodnou se domů nepřijít. A pokud je dítě citlivější, může to vzít doslova, ačkoli jej máma s tátou mají rádi a v rodině nedochází k žádným větším konfliktům.

Jak to půjde lépe

Až dítko přinese domů vysvědčení, které není podle vašich představ (a ty máme opravdu různé – zatímco jeden by byl rád i za trojku, pro jiného je špatnou známkou už dvojka), nadechněte se. Pak mrkněte, co by stálo za pochvalu, a chvalte, a až pak se soustřeďte na horší známky, které přiměřeně zkritizujte. Ale nevyhrožujte.

Rovněž také zvažte, zda vaše představy o školních výsledcích opravdu odpovídají tomu, co potomek reálně zvládne. Zda vaše očekávání nejsou větší, než jeho možnosti.
Na závěr společně s ratolestí pátrejte po příčinách neúspěchu. Možná by jí prospělo doučování, nebo váš pravidelný dohled či společné učení několikrát týdně v jasně daném čase. Řešení hledejte oba. A už nyní si jasně řekněte, s čím se dá začít už o prázdninách (aniž byste je dítku zkazili). A co konkrétně podniknete pro zlepšení známek od září.

Co vše může hrát roli

Dospělí by si rovněž měli uvědomit, že špatné známky na vysvědčení nemusí vždy znamenat malou snahu dítěte. Na úspěch ve škole mají vliv i důslednost rodičů při výchově, rodinná situace, vztahy ve třídě, spolupráce mezi učiteli a rodiči a vůbec celkový přístup učitelů a vedení školy. Důležitou roli hraje i pozitivní motivace – a to nejen v průběhu školního roku, ale také v souvislosti s vysvědčením.

Jakou vybrat odměnu

Ukončení školního roku je vhodné spojit s určitým rituálem. Někdo by rád zašel do cukrárny nebo „mekáče“, jiný spíše podnikne společný výlet, další by ocenil dárek jen pro něj a pro čtvrtého může být odměna téměř dospělácká – peníze. Pokud dáváte dítěti kapesné a učíte je hospodařit s penězi, tak finanční odměna za vysvědčení je vhodná.

Zpátky na začátek

Takže rodiče, zopakujme si ještě jednou: až potomek přinese vysvědčení, které se vám nebude úplně líbit, nenadávejte (nebo jen pro sebe a potichu) a nekřičte (šetřete si hlasivky). Jistě, možná zrovna vy si říkáte, že na nepřiměřenou reakci máte nárok. Ale ruku na srdce – kdybyste skutečně pečlivě sledovali školní výsledky dítěte během celého roku, žádné vysvědčení by vás nemohlo překvapit.

Připravila: Věra Hájková

Zdroj informací: Linka bezpečí
Zdroj fotografií: Thinkstock

Diskuze: příspěvků