Bydlení

Vzorový dům? Takhle můžete bydlet i vy

Pokud uvažujete o novém bydlení a poohlížíte se po řadové výstavbě, určitě si také kladete otázku – jak si svůj domov zařídíme? Abyste si to dokázali lépe představit, pojďte s námi na návštěvu jednoho řadového domu.

Nové rodinné domy Rezidence Vrtilka se nacházejí na okraji Prahy 4, v městské části Písnice, vybrat si můžete z mnoha typových variant. My jsme navštívili vzorový dům typu C, který je jako stvořený pro manželský pár s několika dětmi.

Můžete to mít i jinak

Standardní dispozice domu typu C představují dvě podlaží (5 + kk, celkem jde o 123 m2), ovšem námi navštívený „vzorek“ to má trochu jinak – v přízemí je hlavní obytný prostor propojený s kuchyní a jídelnou, ale v patře nejsou čtyři ložnice, nýbrž „jen“ tři, ovšem jedna z nich má navíc vlastní koupelnu navíc a také šatnu. Proč vám to vysvětlujeme? Pokud řešíte bydlení v řadové novostavbě a chtěli byste úpravu dispozic, domluvte si to co nejdříve.

V přízemí to žije

Stále přetrvává trend propojování obýváku s jídelnou a kuchyní – aby ten, kdo vaří, nezůstal oddělený od zbytku rodiny nebo návštěvy. Pak je vhodné situovat kuchyňskou linku do tvaru písmene U. A to tak, abyste odsud měli přehled o dění v místnosti, ale také pěkný výhled do zahrady.

V tomto případě se v hlavním obytném prostoru použilo hojně dřeva, ať už na podlahy, na nábytek, obklad stěny za televizorem či na kuchyňskou linku. Což je ostatně také trend – mnozí z nás touží po skutečně přírodních materiálech, nikoliv jen po jejich napodobeninách. Tmavší odstíny pak odlehčuje bílá či světlé odstíny, což je vidět například u linky, na kožené sedačce či výmalbě.

Světlé provedení sedačky odlehčuje použití přírodního materiálu.

 

Zaujalo nás

Hledáte šikovné vychytávky? Jednu z nich představuje sádrokartonový podhled nad kuchyní; opticky odděluje tuto část od zbytku místnosti, navíc se v něm může skrýt odtah od digestoře nebo do něj lze zabudovat osvětlení. Přesně tak to ve vzorovém domě navrhla architektka Miroslava Karasová. A pokud chcete dojem oddělení ještě více zvýraznit, sádrokarton vymalujte stejnou barvou, kterou použijete na jednu ze stěn (zde architektka vsadila na odstín kávy).

Sádrokartonový podhled nad kuchyňskou linkou opticky odděluje tento prostor od zbytku místnosti.

 

Dojmu vzdušnosti hlavního obytného prostoru nahrává i to, že není zahlcený nábytkem. A proč také, v každém rodinném domě se najde místo pro šatnu nebo zabudované vestavěné skříně. Využijte další trik – barvu skříní sjednoťte s barvou výmalby; pak nábytek opticky splyne se zdí. A když navíc přidáte prosklené dveře, zdvojnásobíte daný prostor.

 

Odvážně, nebo „při zdi“?

Možná si říkáte – a proč designéři či architekti navrhují mnohdy hnědo-bílé či šedo-bilé interiéry, když existuje tolik barev? Odpověď zní: protože to tak chcete. Opravdu. Zkušenosti odborníků říkají, že si sice rádi prohlížíme zajímavé barevné variace, ale nakonec si stejně svoje bydlení zařídíme v neutrálních tónech. Což má své výhody – takový domov zůstane po dlouhá léta nadčasový, jen tak se neokouká, a navíc ho snadno obměníte například bytovým textilem, nebo vymalujete či vytapetujete jednu stěnu jinou barvou.

V ložnici se vsadilo na uklidňující barvy.

 

Vsaďte na barvy, ale s mírou

Zatímco neutrální barvy jsou v našem vzorovém bydlení k vidění také v ložnici, dětský pokoj, to už je lidově řečeno „jiná káva“. Nejde jen o oživení prostoru, děti mají barvy rády. Ovšem dojmu útulnosti a sjednocení nahrává, když se celým domem budou v určité míře prolínat opakující se prvky – zde architektka zvolila dřevodekor v kombinaci s bílou. Navíc i takto zařízený pokoj poroste s dítětem, nemusíte za pár let měnit nábytek. I pak zůstane dost prostoru na to, abyste třeba stěny vymalovali barevně, použili zmiňované tapety nebo si pohráli s bytovým textilem či doplňky. Hledáte další dobrý nápad? Sjednoťte vzor závěsu s dalšími textilními detaily, třeba polštářky. Potom i dětský pokoj, i kdyby nebyl zrovna uklizený, působí harmonicky.

Dětský pokoj pro holčičku vsadit na výrazné barvy.

 

Ovšem totéž můžete udělat i v ložnici nebo obýváku. Tak ať se vám v novém domově líbí!

Text: Marcela
Foto: David Háva
3. 7. 2014


Diskuze: příspěvků