Bydlení

Zahradní párty si žádá stolování na jedničku!

Teplejší počasí a alespoň malá zahrádka nebo terasa či balkon doslova vybízí k posezení venku. Aby vám tu s přáteli více chutnalo, vyplatí se krásně prostřený stůl. Tady máte návod!

Jak originálně prostřít stůl na zahradní párty, a přitom neutratit za výzdobu příliš peněz? S odpovědí na tuto otázku si nemusíte lámat hlavu, vyřešili jsme ji za vás. Přesněji – s pomocí floristky Diany Shatatové, která v rámci pořadu Gondíci s.r.o. aranžovala letní stůl.
 

Základ máte doma

Nejprve se využilo to, co má každý doma – v tomto případě jde o nádobí z bílého porcelánu (použít lze nádobí i z jiného materiálu), sklo, záclonu nebo třeba háčkovaný ubrus po babičce.

Na stůl nejprve rozložte barevný ubrus, a ten překryjte záclonou či bílým háčkovaným ubrusem. Pro každého hosta prostřete bílé talíře a příbory. „Ze skleněných doplňků by neměl chybět podnos na dort či zákusky, miska s poklopem, sklenice na nožce a karafa na víno. Velice šikovný je také patrový podnos, který ušetří na stole místo,“ říká Diana Shatatová.
 

Jak vyrobit jmenovky

Aby bílé nádobí na stole pěkně vyniklo, dejte pod něj barevné prostírky, jež jsou k dostání za pár korun. A nezapomeňte je doplnit jmenovkami. Dobrou službu prokážou papírové cedulky se jmény, které ozdobíte svazečky květin. Třeba i těmi, jež rostou na vaší zahradě, nebo jste si je předem natrhali v přírodě. Každý host bude hned po příchodu na vaši párty vědět, kde má sedět.
 

Květiny místo „třešniček na dortu“

Dále si na stůl připravít svazky květin. K tomuto účelu se výborně hodí veselé letní květiny, jako jsou růže, stračky, hlaváče, levandule, šalvěj, černucha, ale i ostružiny nebo obilí. Ideální je vše barevně sladit, například do starorůžové, krémové, modré, fialové. Květiny stačí vložit do džbánu či do obyčejné sklenice na mléko. A určitě jimi dozdobte i drobné sladkosti, jako například muffiny (koblížky, palačinky…).
 

Něco navíc

Máte na zahradě obloukovou konstrukci na pnoucí růže? I ta se dá využít jinak. Floristka z ní vytvořila „věšák“ pro zahradní světýlka, s nimiž si večer vytvoříte příjemnou atmosféru. Je to snadné – najděte doma několik menších zavařovacích sklenic, nebo využijte sklenice od dětské výživy, a do nich vložte svíčky. A když jich ještě několik zbývá prázdných, opět se nabízí využít je místo váz. Ovšem na konstrukci lze pověsit třeba i lampiony.

Teď ještě položte i na stůl pár svíček, a výzdobu dokončete pomocí stuh, které sladíte do barev s prostírkami či ubrusem. A můžete zvát hosty!

 

Připravila: Marcela
Foto: FTV Prima
19. 6. 2015
 


Diskuze: příspěvků