Blogy

Zápisník zhýralé matky: Hubená a nešťastná nebo komfort bytí

V předchozím díle Zápisníku zhýralé matky Poměřování a posuzování – zabiják sebevědomí jsem se rozepsala o tom, že tlak na výkon a číslo na váze nám radost nepřinese.

A hned jsem dostala zpětnou vazbu od několika žen, které děkovaly za otevřenost. Potěšilo je, že jsem pojmenovala to, co řeší v podstatě celoživotně – boj s váhou. Já dnes téma ještě trochu rozvedu a začnu Jungovským: „Čemu vzdorujeme, to přetrvává.“ Pokud se místo přijetí zaměříme na boj, trápíme se. Když se člověk snaží dosáhnout a udržet nereálnou představu o sobě, ztrácí energii na další věci. Stejně tak, když si dává nereálné cíle. Pálí energii zbytečně. Věřte, že s tím mám hromadu zkušeností. 

Život se skládá z mnoha dílků. Je škoda zaměřit se jen na část. Je svatá pravda, že na co se zaměříme, to dostaneme pod kontrolu. Jen bychom neměly mít v hledáčku jen počítání kalorií a odpírání si jídla, ale zaměřit se na další potěšení. Život tvoří smysly a ne ustavičná práce. Stejné je to i s dalšími oblastmi jako je rodina, vztahy, zaměstnání či podnikání, finanční stav, sport nebo zábava. Hledání širších souvislostí a vyladění všech- pro vás – důležitých životních oblastí komplexně prospívá zdraví. 

Před pár dny jsem točila další díl podcastu Balance Petry Krajčinovič s hostem, předním farmaceutem Richardem Pflegerem. Přesto, že pan doktor zasvětil svůj profesní život lidskému tělu a já se zaměřuji spíš na práci s lidským potenciálem a myslí, shodli jsme se, že náš zdravotní stav je výsledkem komfortu bytí. Suplementy, zdravá strava a sport nejsou samo spásné. Cesta ke zdraví je mnohem komplexnější. Honba za štíhlostí, úspěchem a vysoké nároky či nízké sebevědomí jsou cesta do nemoci. 

Aby byl člověk ve skvělé formě – já říkám, aby byl v nejlepší verzi sebe – měl by mít zharmonizované všechny důležité životní oblasti a dohromady vám z toho vypadne už zmíněný komfort bytí.Na čem je dobré pracovat, abyste minimalizovali stres a vyladily organismus? V první řadě jsou to vztahy – sem patří vztah k sobě samotnému, vztah partnerský, vztahy rodinné, přátelské a pracovní. Pak je tu jistě zdravotní stav – tělesný, duševní i mentální. Člověk, který se dobře stravuje, přistupuje pozitivně k životu a trénuje mysl i tělo, daleko lépe snáší zátěž a každodenní stres. Vaše práce nebo podnikání by vám měli dávat smysl, radost a peníze. 

Pracujte na komfortu bytí. Každé oblasti, která je pro vás důležitá, věnujte péče tak akorát. Jedině tehdy, když máte pojmenované hodnoty a srovnané priority, dáte červenou kartu stresu. Metabolické procesy v těle začnou hrát ve váš prospěch a uleví se vám fyzicky i psychicky. Mějte klidné svátky a zamyslete se nad tím, jaký chcete mít rok 2021.

Zápisník zhýralé matky předchozí díl.


Autor: Petra Krajčinovič, Fit and Fresh 

Foto: Petra Krajčinovič


Diskuze: příspěvků